Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Чаплінський Ю. П. 
Використання онтологокерованої системної оптимізації при розв’язанні задач безпеки продуктів харчування / Ю. П. Чаплінський // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 4. - С. 18-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_4_4
Наведено об'єкти, яких можуть стосуватися критичних точок контролю. Розглянуто ситуації виникнення необхідності в коригувальних діях для критичної точки контролю в межах системи управління безпечністю продуктів харчування, що базується на принципах НАССР (Hazard Analysis and Critical Control Point, аналіз небезпек і критичні контрольні точки). Складність у реалізації такого прийняття рішень полягає в необхідності синтезу різних точок зору на проблему, несумісність задач прийняття рішень через структуру або обмежувальні фактори тощо. Системна оптимізація є засобом, що надає змогу врахувати особливості задач прийняття рішень, ідентифікувати, аналізувати та розв'язати такі задачі. Наведено концептуальний опис прийняття рішень на базі системної оптимізації. Розглянуто основні етапи прийняття рішень. Усі знання, що використовуються в процесі прийняття рішень на базі системної оптимізації, розглядаються в розрізі знань, що описують контекст, і знань, що описують контент. Для цього використовується взаємопов'язана множина онтологій, що є багаторівневою асоціативною структурою: мета-онтологія, базова онтологія, контекстна онтологія, множина онтологій предметної області, онтологія реалізацій, онтологія представлення користувача та взаємодії з ним, модель машини виведення. Реалізація процесів технології системної оптимізації та інтеграція відповідних складових прийняття рішень, своєю чергою, базується на представленні багаторівневої системи управління та прийняття рішення в ній через модель певного контексту. У межах такого розгляду контекст представляється через відповідні контекстні області, такі як: мета/результат, актор, процес/дія, об'єкт, середовище, можливості, засоби, представлення, розташування та час. Реалізація онтолого-керованої системної оптимізації будує взаємопов'язану систему підготовки та вибору рішень як для проблеми, що розглядається, так і у разі взаємодії з іншими комплексами проблем і задач, надає змогу приймати рішення з урахуванням наслідків їх реалізації.
  Повний текст PDF - 386.238 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Чаплінський Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Чаплінський Ю. П. Використання онтологокерованої системної оптимізації при розв’язанні задач безпеки продуктів харчування / Ю. П. Чаплінський // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 4. - С. 18-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_4_4.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського