Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Шевченко О. Ю. 
Енергоімпульсні трансформації в середовищах харчових виробництв / О. Ю. Шевченко, А. І. Соколенко, І. М. Вінніченко, І. Ф. Максименко // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 3. - С. 153-163. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_3_19
Наведено результати досліджень, що стосуються енергоімпульсних трансформацій у середовищах харчових виробництв і можливостей оцінки та використання внутрішніх потенціалів середовищ у формі теплової енергії і потенціалів розчинених газів. Показано, що засобом генерування енергетичних імпульсних впливів є переведення рідинних, парорідинних або газорідинних середовищ до станів термодинамічної нерівноваги швидкоплинним зниженням тисків. Оскільки існування середовищ у метастабільних станах заборонено фізичними законами, то реакцією таких систем на зниження тисків є перехід до нових умов рівноваги зі зменшеними енергетичними потенціалами. Такі трансформації відповідають закономірностям термодинаміки, принципу Ле Шательє і закону найбільш імовірного стану та супроводжуються обмеженнями енергетичних потенціалів за рахунок генерування парової фази або парової і газової фаз, або газової фази. Визначено умови фазових переходів з відповідними математичними формалізаціями, а фізичне підгрунтя фазових переходів використано для розробки способів обробки середовищ з овочевими, фруктовими та ягідними структурами. Можливість досягнення режимів кипіння їх рідинних фракцій при вакуумування за умов обмежених початкових температур привела до технології холодної пастеризації, яка доповнена проявами осмотичних тисків введенням розрахункових кількостей цукрів. Показано, що сполучення цих двох факторів впливу супроводжується зустрічними потоками дифузії й ефектами подов- женого зберігання одержаних соків, напоїв, ягідних структур до 10 - 12 місяців і більше. Визначено можливість активного й одночасно "делікатного" перемішування зброджуваного тіста і тістових заготовок за рахунок змінних тисків у герметичних бродильних апаратах. Показано, що зміни тисків у надрідинних газових фазах в апаратах анаеробного зброджування надають змогу створити в їх рідинних фазах режими сатурації і десатурації для підвищення граничних наромаджень етилового спирту.
  Повний текст PDF - 380.92 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шевченко О.
  • Соколенко А.
  • Вінніченко І.
  • Максименко І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шевченко О. Ю. Енергоімпульсні трансформації в середовищах харчових виробництв / О. Ю. Шевченко, А. І. Соколенко, І. М. Вінніченко, І. Ф. Максименко // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 3. - С. 153-163. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_3_19.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шевченко Олександр Юхимович (технічні науки)
  • Шевченко Олександр Юрійович (технічні науки)
  • Шевченко Ольга Юріївна (технічні науки)
  • Соколенко Анатолій Іванович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського