Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Авдєєва Л. Ю. 
Дослідження впливу гідродинаміки потоку рідини в соплі вентурі на інтенсивність виникнення кавітації / Л. Ю. Авдєєва, А. А. Макаренко, Е. К. Жукотський // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 3. - С. 145-152. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_3_18
Проведено огляд основних ефектів, які супроводжують виникнення кавітації. Показано особливості руху потоку в гідродинамічних кавітаторах статичного типу. На основі проведеного теоретичного аналізу зроблено висновок про те, що на виникнення і розвиток гідродинамічної кавітації мають вплив ряд гідродинамічних факторів: форма меж течії, параметри течії і критичний тиск Pкав, а також властивості матеріалу (вмісту пари, газу або твердих частинок, поверхневий натяг, в'язкість тощо). На основі експериментальних даних розраховано деякі показники гідродинаміки потоку рідини всередині сопла Вентурі з діаметром горловини від 0,004 м до 0,016 м. Наведено залежності витрат розчину та швидкості течії всередині сопла від діаметра горловини кавітаційного реактора. Проаналізовано характер залежності значень чисел Re від діаметра горловини сопла. Показано, що конструкція апарата і форма виконання реактора мають значний вплив на виникнення і розвиток ефектів кавітації. Для характеристики явища кавітації в реакторі використовувались значення числа кавітації (<$Echi>). У результаті досліджень виявлено значні відмінності гідродинамічних умов виникнення і розвитку кавітації у потоці залежно від зміни прохідного діаметра горловини сопла. Найменші значення чисел кавітації (<$Echi~<<~1>) одержано для сопел з діаметром 0,004 м та 0,006 м, що свідчить про високий ступінь розвитку гідродинамічної кавітації і значну інтенсивність впливу. Але за цих умов потік характеризується низькими витратами і зростанням тривалості обробки певного об'єму, що знижує продуктивність і підвищує енерговитрати процесу. Збільшення діаметра горловини сопла до 0,008 м і більше призводить до поступового збільшення числа кавітації та зниження інтенсивності впливу кавітаційних ефектів у результаті обробки. Одержані результати будуть використані для визначення раціональних режимів кавітаційної обробки конкретних дисперсних систем.
  Повний текст PDF - 366.47 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Авдєєва Л.
  • Макаренко А.
  • Жукотський Е.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Авдєєва Л. Ю. Дослідження впливу гідродинаміки потоку рідини в соплі вентурі на інтенсивність виникнення кавітації / Л. Ю. Авдєєва, А. А. Макаренко, Е. К. Жукотський // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 3. - С. 145-152. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_3_18.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Авдєєва Леся Юріївна (технічні науки)
  • Макаренко Андрій Анатолійович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського