Шаповаленко О. І. 
Дослідження впливу додавання соди та пшеничних висівок на екструдування зерна кукурудзи / О. І. Шаповаленко, О. О. Євтушенко, Г. В. Ляшко // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 1. - С. 225-232. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_1_23
Досліджено вплив додавання крупнодисперсних пшеничних висівок і соди на екструдування зерна кукурудзи. Зазначено, що під час виробництва комбікорму для молодняка свиней використовують основну сировину - кукурудзу та висівки пшеничні. Однак висівки містять у своєму складі сполуки, які без спеціальної обробки не засвоюються в організмі моногастричних тварин. Традиційна їх обробка передбачає лише сепарування та подрібнення, тому було проведено дослідження екструдування висівок. Соду використовують як хімічний розпушувач. Під час відгодівлі її додають для зменшення кислотності в шлунку сільськогосподарських тварин та як джерело натрію. Під час проведення досліджень крупність пшеничних висівок становила 1,3 мм. За екструдування висівки попередньо не подрібнювали. Представлено діаграми хімічного складу сировини та оптимального зразка, де наведено такі показники: вологість, протеїн, жир, клітковина, зола та безазотисті екстрактивні речовини. Проведено оптимізацію процесу екструдування сумішей. За критерій оптимізації (Y) обрано технологічний показник готової продукції і коефіцієнт спучення екструдату. Розрахункові кінцеві значення критеріїв Стьюдента та Фішера становили, відповідно, 0,01215 та 1,216. Отже, лінійне рівняння регресії є адекватним. Проведено оптимізацію математичного процесу за допомогою методу крутого сходження (Бокса - Уілсона). Значення факторів на нульовому рівні C1 = 45 г, C2= 15 г, C3 = 6,5, а значення інтервалу варіювання, відповідно, 15, 5 та 2,5. За допомогою програми крутого сходження визначено оптимальний зразок процесу екструдування за коефіцієнтом спучення, який становить 1,55. Розрахункова обмінна енергія становить 1,874 МДж/100 г. Одержаний екструдований продукт у подальшому може бути використаний під час виробництва комбікормів як джерело натрію, в якому він рівномірно розподілений в суміші, не втрачається за механічного переміщення та здійснює протимікробний вплив.
  Повний текст PDF - 414.454 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шаповаленко О.
  • Євтушенко О.
  • Ляшко Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шаповаленко О. І. Дослідження впливу додавання соди та пшеничних висівок на екструдування зерна кукурудзи / О. І. Шаповаленко, О. О. Євтушенко, Г. В. Ляшко // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 1. - С. 225-232. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_1_23.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шаповаленко Олег Іванович (технічні науки)
  • Євтушенко Олег Олександрович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського