Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Король А. М. 
Транспорт квазіелектронів Дірака крізь сходинкоподібний потенціальний бар'єр у 3D топологічному ізоляторі / А. М. Король, Н. В. Медвідь, І. В. Гуцало, В. М. Ісай // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 1. - С. 161-168. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_1_16
Об'єкт дослідження - сучасна наноструктура, яка складена із топологічних ізоляторів і матеріалу, що активно вивчається останніми роками. Розраховано коефіцієнт трансмісії T квазіелектронів у сучасній наноструктурі залежно від їх енергії. Для цього розв'язується рівняння діраківського типу з відповідним гамільтоніаном. Коефіцієнт трансмісії знаходиться за допомогою зшивання власних функцій на межі розділу топологічних ізоляторів. У розрахунках і аналізі враховується дія на контакт зовнішніх електростатичного та магнітного потенціалів, в результаті чого один із топологічних ізоляторів являє собою сходинкоподібний потенціальний бар'єр. У разі врахування дії магнітного поля використано калібрування Ландау. Електростатичне і магнітне поля вважаються однорідними, тобто бар'єр є прямокутним. Показано, що розглядуваний контакт не є тунельно-резонансною структурою. Спектри трансмісії, тобто залежності коефіцієнта T від кута падіння квазіелектронів на контакт та від енергії суттєво залежать від <$Ealpha ~=~v sub 1 "/" v sub 2>, де v1, v2 - швидкості Фермі у першому і другому ізоляторах. Для значень <$Ealpha~>>~1> область кутів падіння <$Ephi>, для яких величина T має досить великі значення, є обмеженою і сильно залежить від енергії частинок. У спектрах існує так званий критичний кут <$Ephi sub c>, такий що для квазіелектронів, які падають на контакт під кутами <$Ephi~>>~phi sub c> бар'єр є абсолютно непроникним, тобто <$ET( phi~>>~phi sub c )~=~0>. В області енергій, що близькі до межі електростатичного бар'єра, в спектрах спостерігається заборонена зона, величина якої різко зростає зі збільшенням кута падіння <$Ephi>. Магнітне поле (магнітний бар'єр) призводить до асиметрії в спектрах <$ET( phi )> відносно нульового кута падіння. Також під впливом магнітного поля відбувається зміна значень критичних кутів падіння та зменшення абсолютних значень коефіцієнта трансмісії.
  Повний текст PDF - 502.928 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Король А.
  • Медвідь Н.
  • Гуцало І.
  • Ісай В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Король А. М. Транспорт квазіелектронів Дірака крізь сходинкоподібний потенціальний бар'єр у 3D топологічному ізоляторі / А. М. Король, Н. В. Медвідь, І. В. Гуцало, В. М. Ісай // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2019. - Т. 25, № 1. - С. 161-168. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2019_25_1_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гуцало Інна Володимирівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського