Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Шаркова Н. О. 
Мікроструктурний аналіз грибної суспензії на стадії підготовки до розпилювального сушіння / Н. О. Шаркова, Т. Я. Турчина, Е. К. Жукотський, Г. В. Декуша // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2018. - Т. 24, № 6. - С. 240-247. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2018_24_6_29
Високовартісні препарати імуномодулювальної та протипухлинної дії виробляються провідними фармацевтичними компаніями шляхом хімічного виділення лікувальних полісахаридів з плодового тіла гриба шиїтаке, при цьому унікальний за своїм складом біологічно активних речовин комплекс білків, вітамінів і мінеральних речовин гриба втрачається. В ІТТФ НАН України запропоновано нанотехнологічний метод обробки плодового тіла гриба шиїтаке або його шапинок на стадії підготовки до розпилювального сушіння. Зокрема, у процесі гомогенізації досягається гідромеханічна деструкція високоміцних хітин-глюканових структур з одержанням високого ступеня дисперсності часточок нерозчинних фракцій у грибній суспензії, що має покращувати її текучі властивості. Проте за ДІВЕ-обробці плодового тіла шиїтаке утворюються стійкі високов'язкі гетерогенні колоїдні системи, які навіть у разі розведення водою залишаються не текучими і не можуть подаватись в сушарку, що вимагає вивчення природи цих явищ. Проведено дослідження мікроструктури дисперсних часток грибної суспензії, одержаної за різних технологічних умов ДІВЕ-обробки плодового тіла гриба шиїтаке на стадії підготовки до розпилювального сушіння. Мікроструктурний аналіз показав, що ніжки та шапинки гриба шиїтаке відрізняються за будовою та структурою, що визначає їх міцнісні властивості й ефективність процесів диспергування та гомогенізації. Так, у суспензії з плодового тіла гриба відбувається агрегування доволі розвинутих структур гіфів, що погіршує умови її розпилювального сушіння. Суспензії з шапинок гриба мали кращі в'язкісні характеристики, а введення лише 5 % <$Ebeta>-циклодекстрину сприяло зниженню їх в'язкості на 25 - 35 %. У разі розпилювального сушіння такої грибної суспензії було досягнуто збільшення вдвічі виходу порошку з сушильної камери, покращання його якості і подовження терміну його зберігання до 1 року.
  Повний текст PDF - 577.435 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шаркова Н.
  • Турчина Т.
  • Жукотський Е.
  • Декуша Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шаркова Н. О. Мікроструктурний аналіз грибної суспензії на стадії підготовки до розпилювального сушіння / Н. О. Шаркова, Т. Я. Турчина, Е. К. Жукотський, Г. В. Декуша // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2018. - Т. 24, № 6. - С. 240-247. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2018_24_6_29.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Турчина Тетяна Яківна (технічні науки)
  • Декуша Ганна Валеріївна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського