Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Пирог Т. П. 
Інтенсифікація синтезу практично важливих мікробних метаболітів на суміші субстратів / Т. П. Пирог, А. Ю. Герштман, Ю. М. Пенчук // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2018. - Т. 24, № 4. - С. 41-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2018_24_4_6
Культивування мікроорганізмів на суміші ростових субстратів надає змогу уникнути непродуктивних витрат вуглецю та енергії, які мають місце у разі використання моносубстратів, а також підвищити ефективність трансформації вуглецю субстратів у біомасу та інтенсифікувати синтез вторинних метаболітів. Проаналізовано сучасну наукову літературу останніх двох - п'яти років щодо підвищення синтезу на змішаних субстратах (у тому числі й промислових відходах) первинних (органічні кислоти, ліпіди, ферменти), вторинних (полігідроксиалканоати, полісахариди, поверхнево-активні речовини (ПАР)) метаболітів, а також біоетанолу і біоводню. Використання суміші субстратів у мікробних технологіях надає змогу збільшити показники синтезу практично цінних метаболітів у 1,5 - 10 разів у порівнянні з вирощуванням продуцентів на відповідних моносубстратах, а також у деяких випадках навіть регулювати склад і властивості цільового продукту. Наведено власні експериментальні дані про інтенсифікацію синтезу на суміші промислових відходів (відпрацьована соняшникова олія, відходи виробництва біодизелю, меляса) мікробного екзополісахариду етаполану (продуцент Acinetobacter sp. ІМВ B-7005) і ПАР Nocardia vaccinii ІМВ B-7405. На відміну від більшості науковців, які емпірично встановлюють як концентрацію субстратів у суміші, так і вибір моносубстратів, у дослідженнях автори для підвищення трансформації вуглецю суміші субстратів у цільовий продукт встановлювали оптимальне для його утворення молярне співвідношення концентрацій моносубстратів у суміші на основі теоретичних розрахунків енергетичних потреб процесу біосинтезу. Крім того, використання суміші відходів для одержання мікробних ПАР надасть змогу не тільки знизити собівартість цільового продукту, а й утилізувати токсичні промислові відходи та підвищити рентабельність виробництва біодизелю.
  Повний текст PDF - 589.13 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пирог Т.
  • Герштман А.
  • Пенчук Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пирог Т. П. Інтенсифікація синтезу практично важливих мікробних метаболітів на суміші субстратів / Т. П. Пирог, А. Ю. Герштман, Ю. М. Пенчук // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2018. - Т. 24, № 4. - С. 41-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2018_24_4_6.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського