Наукова періодика України Наукові праці Національного університету харчових технологій


Лобок О. П. 
Задача оптимального мінімаксного граничного керування об’єктами з розподіленими параметрами / О. П. Лобок, Н. М. Савицька, Б. М. Гончаренко, М. А. Сич // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2018. - Т. 24, № 4. - С. 19-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2018_24_4_4
Здійснено розв'язання задачі синтезу мінімаксного керування для об'єктів, які описуються двовимірним рівнянням теплопровідності параболічного типу. Передбачається, що об'єкт керування функціонує за умов невизначеності, причому збурення, що діють на об'єкт, належать до заданого гіпереліпсоїду. Розглянуто задачу побудови регулятора за станом об'єкта для випадків точкового та рухомого граничного керування згідно з інтегрально-квадратичним критерієм якості. За допомогою числових оптимізаційних методів розв'язано задачу визначення оптимального розташування зосереджених регуляторів на границі прямокутної області та задачу пошуку оптимального закону переміщення рухомого граничного регулятора. Задача ставиться та розв'язується в мінімаксній постановці, тобто знаходиться оптимальний регулятор за станом об'єкта, який функціонує за умов невизначеності так, що він передбачає мінімізацію максимальної похибки (відхилення поточного стану системи від заданого або бажаного) з множини можливих значень з урахуванням найбільш несприятливих збурень, що можуть діяти на об'єкт або систему. Причому збурення об'єкта належать до заданої обмеженої області. Наведено результати обчислювальних експериментів, які ілюструють ефективність побудованих зосереджених граничних (точкових) і рухомих регуляторів. Одержані результати свідчать про те, що знайдені керування дійсно є оптимальними і забезпечують мінімум похибки (відхилення від заданого стану) функціонування системи та енергетичних затрат на здійснення керування за заданих умов і відсутності будь-якої інформації про зовнішній вплив, крім області допустимих збурень. Уперше застосовано мінімаксний підхід для керування об'єктами, які описуються двовимірним рівнянням теплопровідності параболічного типу; розглянуто теоретичні положення синтезу мінімаксних регуляторів для випадків зосереджених граничних (точкових) і рухомих регуляторів; розроблено алгоритмічно-програмне забезпечення, яке надає змогу моделювати динаміку побудованих мінімаксних регуляторів і досліджувати відповідні перехідні процеси.
  Повний текст PDF - 394.104 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лобок О.
  • Савицька Н.
  • Гончаренко Б.
  • Сич М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лобок О. П. Задача оптимального мінімаксного граничного керування об’єктами з розподіленими параметрами / О. П. Лобок, Н. М. Савицька, Б. М. Гончаренко, М. А. Сич // Наукові праці Національного університету харчових технологій. - 2018. - Т. 24, № 4. - С. 19-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npnukht_2018_24_4_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сич Марина Анатоліївна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського