Наукова періодика України Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету


Смерека Б. В. 
Описово-статистичні джерела до вивчення шляхетських маєтностей в Руському воєводстві у XVI-XVIII ст. (на прикладі Комарнівського комплексу у Львівській землі): реєстри поборового, поголовного, подимного і чопового податку / Б. В. Смерека // Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. - 2017. - Вип. 47. - С. 209-218. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npifznu_2017_47_42
Перелічено та охарактеризовано різновиди описово-статистичних джерел, що розкривають особливості етнодемографічного і територіального розвитку, а також специфіку власницьких взаємин у шляхетських маєтностях Речі Посполитої. Для унаочнення обрано Комарнівську маєтність у Львівській землі Руського воєводства, що сформувалася в другій чверті XV ст. Особливості розвитку цього територіального утворення та окремих поселень у його складі акумулює низка джерел державного та внутрішньогосподарського походження. У запропонованій розвідці розкрито специфіку висвітлення інформації в документах першої групи, а саме у реєстрах поборового, поголовного, подимного і чопового податку. Виявлено, що названі джерела дозволяють прослідкувати динаміку територіального зростання, зафіксувати факт появи нових поселень та зміни власницької приналежності маєтності і окремих населених пунктів у її складі. Здійснені демографічні підрахунки, натомість, є доволі умовними з огляду на опосередкованість вміщених у джерелах даних, а репрезентативність самих документів для періоду після другої половини XVII ст. є доволі непевною.Продовжено аналіз інформативності описово-статистичних джерел ранньомодерної доби на прикладі приватної маєтності (в даному випадку Комарнівського ключа у Львівській землі Руського воєводства). Розглянуто два розлогі інвентарі маєткового комплексу - недатований (орієнтовно укладений в третій чверті XVII ст.) і з 1746 р., за якими досліджено оселення та загосподареність ключа. З використанням інших джерел, укладених в цей же час (єпископської візитації греко-католицьких церков Щирецького намісництва та реєстру поголовного податку з євреїв Львівської землі), перевірено вірогідність демографічних параметрів.
  Повний текст PDF - 553.048 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Смерека Б.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Смерека Б. В. Описово-статистичні джерела до вивчення шляхетських маєтностей в Руському воєводстві у XVI-XVIII ст. (на прикладі Комарнівського комплексу у Львівській землі): реєстри поборового, поголовного, подимного і чопового податку / Б. В. Смерека // Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. - 2017. - Вип. 47. - С. 209-218. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Npifznu_2017_47_42.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Смерека Богдан Володимирович (1991–) (історичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського