Наукова періодика України Нова філологія


Карлова Т. Є. 
Ономасіологічний клас предикатів "мислення" у російській та французькій мовах / Т. Є. Карлова // Нова філологія. - 2010. - № 37. - С. 80-84. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Novfil_2010_37_18
Проведено ономасіологічний аналіз предикатів "мислення" як способу вербалізації концепту "мислення" в російській, французькій, давньоруській та латинській мовах. Концепт у лінгвістичному плані був визначений як інваріант значень усіх номінатем та їх можливих реалізацій, які існують у мові на його позначення, у його макрофункції та як інваріант значення номінатеми на мікрофункційному рівні. Зауважено, що серед інструментів для впорядкування концептів, пропозиційно-фреймове моделювання є найбільш прийнятним для вивчення предикатної лексики (у нашому випадку - дієслів та словосполучень). Компонентно проаналізовано визначені елементарні складники значень мовних одиниць (номінатем) і здійснено класифікацію предикатів за блоками та групами. В основу такої когнітивно-ономасіологічної класифікації був покладений один головний чинник - оперування інформацією. Таким чином, у структурі ономасіологічного класу (ОК) предикатів "мислення" були виокремлені чотири блоки, виділення яких зумовлено констатацією тих фактів, що інформацію можна отримувати ("знати", "звертати увагу"); осмислювати ("мати в думках", "розуміти", "помилятися", "вважати", "мати намір", "уявляти"); створювати ("вигадувати") та зберігати та відтворювати ("пам’ятати"). Наголошено, що значення предиката, яке є пропозицією, може бути на структурному (ономасіологічному) рівні репрезентоване низкою семантичних множників, які є слотами пропозиції й у значенні кожної номінатеми набувають своїх семантичних конкретизаторів. Пропозиційна модель класу, у свою чергу, узагальнює всі можливі пропозиції в межах ономатологічного класу, сформовані на основі прототипової пропозиції: "суб'єкт" - "предикат" мислення, з урахуванням усіх можливих слотів (семантичних множників), що містяться в значеннях предикатів ОК "мислення". Констатовано, що загальна значеннєва семантико-ономасіологічна модель ОК "мислення" як модель інваріантного значення концепту "мислення" має таку структуру: S+V+(QI)+(T)+(M)+(F)+(Sr)+(Qn)+(R)+(Md)+(K)+(Tr)+(O). Діахронічний аналіз засвідчив, що для ОК предикатів "мислення" характерними є такі зміни значеннєвих формул, як: історична тотожність формул (збереження формули), утрата номінатем, поява нових номінатем, зміна формули в межах ОК (вихід за межі групи), зміна формули в межах мови (вихід за межі ОК "мислення" та перехід до ОК "мислення" з інших ономасіологічних класів). Порівняльний та квантитативний аналіз продемонстрував, що, незважаючи на наявність низки відмінностей у номінатемному та значеннєвому складі груп ОК "мислення", моделі побудови ОК, його структурації та його розвитку, у процесі історичної еволюції номінатем є універсальними для досліджуваних чотирьох мов.
  Повний текст PDF - 527.339 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Карлова Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Карлова Т. Є. Ономасіологічний клас предикатів "мислення" у російській та французькій мовах / Т. Є. Карлова // Нова філологія. - 2010. - № 37. - С. 80-84. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Novfil_2010_37_18.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Карлова Тетяна Євгенівна (філологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського