Наукова періодика України Наукові вісті КПІ


Барбаш В. А. 
Оксицелюлоза із волокон льону / В. А. Барбаш, І. М. Дейкун, Т. С. Жовтун, Т. В. Зеленчук, О. В. Ященко // Наукові вісті КПІ. - 2018. - № 5. - С. 83-88. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2018_5_12
Мета дослідження - одержання целюлози із волокон льону (ВЛ) екологічно безпечним способом делігніфікації з використанням розчину пероцтової кислоти і визначення впливу основних технологічних параметрів процесу окиснення целюлози під дією окисника ТЕМПО (2,2,6,6-тетраметил-піперидин-1-оксил) на показники якості оксицелюлози. На першій стадії обробки ВЛ проводили екстракцію сировини розчином гідроксиду натрію з концентрацією 7 %, за гідромодуля 10:1, тривалістю від 1 до 4 год за температури 95 <$E symbol Р>С. На другій стадії проведено варіння целюлози розчином пероцтової кислоти за температури 95 <$E symbol Р>С тривалістю 4 год. Процес окиснення целюлози з ВЛ проводили розчином ТЕМРО з витратами 1,5; 3,0; 5,0 та 10,0 % від маси абсолютно сухої сировини, за температури 20, 40 і 60 <$E symbol Р>С; і тривалості процесу від 2 до 6 год. Наведено хімічний склад ВЛ. Одержана органосольвентна целюлоза з ВЛ із залишковим вмістом лігніну 0,34 % і зольністю 0,03 % використовувалася для процесу окиснення ТЕМПО. Показано, що збільшення витрати окисника ТЕМПО, тривалості й температури процесу окиснення сприяє збільшенню вмісту карбоксильних груп в одержаних зразках оксицелюлози із лляної органосольвентної целюлози. Встановлено, що проведенням процесу окиснення лляної целюлози за витрати ТЕМПО 5 % від маси абсолютно сухої сировини, температури 60 <$E symbol Р>С і тривалості 6 год отримано оксицелюлозу із вмістом карбоксильних груп до 5,3 %. Висновки: отримана оксицелюлоза може застосовуватись у хірургічній практиці як один із компонентів нетоксичних радіопротекторних, кровоспинних, антимікробних та ранозагоювальних матеріалів.
  Повний текст PDF - 264.578 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Барбаш В.
  • Дейкун І.
  • Жовтун Т.
  • Зеленчук Т.
  • Ященко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Барбаш В. А. Оксицелюлоза із волокон льону / В. А. Барбаш, І. М. Дейкун, Т. С. Жовтун, Т. В. Зеленчук, О. В. Ященко // Наукові вісті КПІ. - 2018. - № 5. - С. 83-88. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2018_5_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дейкун Ірина Михайлівна (технічні науки)
  • Ященко Ольга Василівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського