Наукова періодика України Наукові вісті КПІ


Наумчук Ю. А. 
Оптимізація тестів життєздатності клітин для скринінгу гліопротекторних сполук у культурі первинних астроцитів головки зорового нерву щура / Ю. А. Наумчук, В. Б. Максименко, С. Кая // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2017. - № 6. - С. 20-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2017_6_5
Астроцити головки зорового нерву (АГЗН) є основним типом гліальних клітин у немієлінованій головці зорового нерву, де вони беруть участь у синтезі зовнішньоклітинного матриксу. Патологічні зміни при глаукомі включають реактивний астроцитоз - процес, що характеризується змінами в експресії астроцитарних генів і білків, а також ремоделінгом зовнішньоклітинного матриксу. АГЗН є надзвичайно чутливими до механічного та оксидативного стресу, що призводить до ініціації ушкодження аксонів при ранньому патогенезі. Крім того, АГЗН відіграють ключову роль у підтримці фізіології та функцій гангліонарних клітин сітківки. Саме тому гліопротекторні стратегії з метою збереження і/або відновлення структурної та функціональної життєздатності АГЗН для сповільнення глаукоми та споріднених патологій є надзвичайно важливими для клінічної практики. Мета дослідження - розробка стандартизованих методів для систематичного впровадження гліопротекторних стратегій із використанням тестів з визначення життєздатності, проліферації та внутрішньоклітинного редокс-стану клітин за допомогою планшет-рідера. Використано первинну культуру АГЗН як модельну систему. Оксидативний стрес індуковано за допомогою tBHP. Реактивні форми кисню (РФК) було виміряно за допомогою тесту DCFDA. Для тестів життєздатності клітин ми використовували оптимізований нами тест вивільнення лактатдегідрогенази (ЛДГ), а також тест МТТ і тест поглинання Кальцеїну-АМ. Напівмаксимальний ефект (EC50) tBHP для рівнів РФК у АГЗН у тесті DCFDA становив 192,1 +- 15,7 мкМ. Вимірювання клітинної життєздатності АГЗН після оксидативного стресу, індукованого tBHP, показало EC50 = 156,9 +- 3,8 мкМ у тесті поглинання Кальцеїну-АМ. У тесті МТТ EC50 для tBHP становило 138,1 +- 1,4 мкМ і змістилося до 192,7 +- 2,8 мкМ після попередньої обробки АГЗН 100 мкМ Тролоксом. У тесті вивільнення ЛДГ EC50 для tBHP становило 146,9 +- 4,9 і 246,3 +- 7,3 мкМ для контрольного та обробленого Тролоксом зразків відповідно. Висновки: результати надають данні про можливість проводити скринінг новітніх гліопротекторів з допомогою планшет-рідера, використовуючи первинну культуру АГЗН.
  Повний текст PDF - 459.379 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Наумчук Ю.
  • Максименко В.
  • Кая С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Наумчук Ю. А. Оптимізація тестів життєздатності клітин для скринінгу гліопротекторних сполук у культурі первинних астроцитів головки зорового нерву щура / Ю. А. Наумчук, В. Б. Максименко, С. Кая // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2017. - № 6. - С. 20-26. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2017_6_5.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського