Наукова періодика України Наукові вісті КПІ


Кравченко О. В. 
Біотехнологічні підходи для інтенсифікації видалення амонію при підготовці питної води / О. В. Кравченко, О. С. Панченко // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2017. - № 3. - С. 34-40. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2017_3_7
Азотвмісні речовини належать до найбільш поширених компонентів підземних вод України. Встановлено можливий вплив амонію на процес знезараження води, на появу нітритів у системах розподілення та виникнення проблеми зі смаком і запахом води. Високі концентрації нітритів та нітратів у питній воді можуть викликати метгемоглобінемію у дітей, яка призводить до ціанозу та асфіксії. Тому нагальним є питання розробки підходів для інтенсифікації видалення амонію з питної води. Мета дослідження - вивчення біотехнологічних особливостей процесів видалення сполук азоту з питної води при очищенні її на завантаженні BIOFILTER. Об'єктом дослідження була підземна вода зі свердловини, розміщеної у Хмельницькій обл. Початкова концентрація амонію у воді становила 2,16 мг/дм<^>3, нітритів - 0,48 мг/дм<^>3, нітратів - 4,5 мг/дм<^>3. Дослідження процесу видалення азотвмісних речовин проводились на пілотній установці, яка складалася з аератора, закритої контактної ємності та модельних фільтрів із завантаженням BIOFILTER. В аераторі вода насичувалась киснем, потім поступала в закриту контактну ємність, де вимірювались концентрації розчиненого кисню, амонію, нітритів та нітратів. На виході з фільтра у воді контролювались концентрації розчиненого кисню, амонію, нітритів та нітратів. Пілотна установка була встановлена та працювала на свердловині. При зменшенні концентрації кисню з 8,0 до 6,4 мг/дм<^>3 спостерігалось різке зменшення концентрації нітратів з 4,5 до 3,9 мг/дм<^>3. При видаленні нітритів спостерігалось поступове зменшення їх концентрації зі збільшенням дози спожитого кисню. Припустили, що одночасно з процесом нітрифікації також відбувався процес денітрифікації, про що свідчить різке зниження концентрації нітратів при зменшенні вмісту розчиненого у воді кисню. Висновки: експериментально підтверджено, що при зменшенні концентрації розчиненого кисню порушується теоретичне співвідношення вмісту нітратів у воді. Фактичний вміст нітратів у очищеній воді був меншим за теоретичний, що свідчить про одночасний перебіг процесів денітрифікації та нітрифікації. Денітрифікація проходила тим глибше, чим меншою була концентрація розчиненого у воді кисню на виході з фільтра.
  Повний текст PDF - 221.657 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кравченко О.
  • Панченко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кравченко О. В. Біотехнологічні підходи для інтенсифікації видалення амонію при підготовці питної води / О. В. Кравченко, О. С. Панченко // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2017. - № 3. - С. 34-40. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2017_3_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кравченко Олександр Васильович (1959–) (технічні науки)
  • Кравченко Олег Вікторович (технічні науки)
  • Кравченко Олександр Валерійович (технічні науки)
  • Кравченко Олександр Вікторович (технічні науки)
  • Кравченко Ольга Віталіївна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського