Наукова періодика України Наукові вісті КПІ


Демиденко О. А. 
Зносостійкість при терті в парі із закріпленим абразивом композиційних матеріалів на основі заліза і самофлюсівних сплавів / О. А. Демиденко, А. М. Степанчук, А. О. Клеков // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2017. - № 1. - С. 87-93. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2017_1_12
Створення теоретичних і технологічних засад отримання порошкових композиційних матеріалів на основі заліза та самофлюсівних сплавів для роботи за умов дії абразивів є актуальною задачею, розв'язання якої потребує встановлення залежності властивостей кінцевого виробу від складу та умов його одержання. Мета дослідження - вивчення впливу складу композиційних матеріалів на основі заліза, легованого самофлюсівним сплавом, та методу отримання виробів із них на їх стійкість при абразивному зношуванні. Розроблено методику дослідження процесу зношування матеріалів при терті у контакті із закріпленим абразивом. Вивчення щільності, структури та властивостей проводилось із використанням сучасних методик і обладнання для визначення механічних характеристик, оптичної та електронної мікроскопії, комп'ютерних технологій. Проведено аналіз літературних даних з метою встановлення перспективних матеріалів для виготовлення порошкових матеріалів триботехнічного призначення для роботи в умовах дії абразивів. Показано, що такими матеріалами можуть бути порошкові композиції на основі заліза та самофлюсівних сплавів, стійкість яких до абразивного зношування може бути значно більшою порівняно з існуючими за рахунок вмісту в композиції самофлюсівного сплаву на основі заліза, який має відносно високу твердість та зносостійкість. Встановлено, що стійкість до абразивного зношування при дії закріплених абразивів залежить від складу матеріалу, методу та технологічних параметрів його компактування. Збільшення вмісту самофлюсівного сплаву в композиційному матеріалі, зменшення його пористості, наявність взаємодії між фазовими складовими сприяє збільшенню його стійкості до абразивного зношування. Показано, що збільшенню зносостійкості сприяє утворення в структурі матеріалу суцільного каркасу із самофлюсівного сплаву та збільшення товщини його прошарку. За результатами досліджень, найбільш високу зносостійкість мають матеріали з вмістом самофлюсівного сплаву на основі заліза більше 30 %, що отримані методом пресування заготівок із подальшим їх спіканням у вакуумі та просоченням. Отримані результати пояснені з використанням сучасних уявлень про механізми зношування при дії закріплених абразивів. Висновки: встановлено залежність стійкості до абразивного зношування при дії закріплених абразивів порошкових композиційних матеріалів на основі заліза та самофлюсівних сплавів залежно від їх складу, методу й умов отримання, структури та умов зношування. Показано, що збільшення вмісту самофлюсівного сплаву в композиційному матеріалі, зменшення його пористості, наявність взаємодії між фазовими складовими сприяє підвищенню його стійкості до абразивного зношування. Показано, що збільшенню зносостійкості сприяє утворення в структурі матеріалу суцільного каркасу із самофлюсівного сплаву та збільшення товщини його прошарку, що має місце при вмісті його в композиції більше 20 %.
  Повний текст PDF - 1.351 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Демиденко О.
  • Степанчук А.
  • Клеков А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Демиденко О. А. Зносостійкість при терті в парі із закріпленим абразивом композиційних матеріалів на основі заліза і самофлюсівних сплавів / О. А. Демиденко, А. М. Степанчук, А. О. Клеков // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2017. - № 1. - С. 87-93. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2017_1_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Демиденко Олександр Анатолійович (технічні науки)
  • Степанчук Анатолій Миколайович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського