Наукова періодика України Наукові вісті КПІ


Степанчук А. М. 
Дослідження процесів компактування порошкових матеріалів триботехнічного призначення на основі дисперснозміцненої міді / А. М. Степанчук, О. С. Богатов, Л. О. Бірюкович // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2015. - № 6. - С. 46-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2015_6_8
Створення теоретичних і технологічних засад одержання порошкових матеріалів антифрикційного призначення з використанням порошків дисперснозміцненої міді є актуальною задачею, розв'язання якої потребує установлення залежностей властивостей кінцевого виробу від умов його одержання. Мета роботи - поставлено за мету вивчення процесів одержання виробів із порошкових матеріалів на основі дисперсної міді за допомогою методу гарячого штампування для виготовлення з них струмознімачів рухомого електротранспорту, а також встановлення впливу параметрів штампування на формування щільності структури та деяких властивостей виробів - твердості, границі міцності на згин і питомого електроопору. Розроблено методику дослідження процесу компактування порошкових виробів методом гарячого штампування. Вивчення щільності, структури та властивостей проводилось із використанням сучасних методик і обладнання для визначення механічних характеристик, оптичної та електронної мікроскопії, комп'ютерних технологій. Проведено дослідження процесів компактування матеріалів антифрикційного призначення на основі дисперснозміцненої міді. Встановлено залежність властивостей матеріалів від умов їх одержання - енергії штампування, температури та часу нагрівання вихідних заготівок перед штампуванням. Показано, що за певних умов штампування щільність матеріалів істотно зростає зі збільшенням енергії штампування до 200 Н-м/см<^>3 і у подальшому змінюється неістотно. Відносна щільність матеріалу, нагрітого до температури 950 <$E symbol Р>С протягом 20 - 25 хв, найвища і становить 99 - 100 %. Подальше збільшення часу нагрівання призводить до зменшення щільності після штамповки. Значення твердості матеріалу корелюють зі значеннями щільності. Максимальні значення твердості становлять 550 - 600 МПа. Значення границі міцності на згин та питомого електроопору теж корелюють зі значеннями щільності матеріалу, але також є залежними від структури матеріалу. Максимальні значення границі міцності становлять 180 - 200 МПа, а мінімальні значення питомого електроопору - 3,8 - 4,0 мОм-см. Одержані результати пояснені з використанням сучасних уявлень про формування властивостей порошкових матеріалів при їх компактуванні, що надає можливість одержувати їх із наперед заданими властивостями. Висновки: встановлено залежність властивостей матеріалів антифрикційного призначення для виготовлення з них струмознімачів рухомого електротранспорту від умов їх виготовлення через компактування пористих заготівок гарячим штампуванням. Оптимальними умовами одержання матеріалів з максимальною щільністю, твердістю, границею міцності на згин та мінімальним питомим електроопором є нагрівання вихідних заготівок за температур 900 - 950 <$E symbol Р>С протягом 15 - 20 хв і подальше їх штампування за питомої енергії 200 - 250 Н-м/см<^>3.
  Повний текст PDF - 342.864 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Степанчук А.
  • Богатов О.
  • Бірюкович Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Степанчук А. М. Дослідження процесів компактування порошкових матеріалів триботехнічного призначення на основі дисперснозміцненої міді / А. М. Степанчук, О. С. Богатов, Л. О. Бірюкович // Наукові вісті Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2015. - № 6. - С. 46-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NVKPI_2015_6_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Степанчук Анатолій Миколайович (технічні науки)
  • Бірюкович Ліна Олегівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського