Наукова періодика України Міжнародний неврологічний журнал


Дуве Х. В. 
Структурно-морфометричні особливості головного мозку у пацієнтів, які перенесли аневризмальний субарахноїдальний крововилив / Х. В. Дуве // Міжнародний неврологічний журнал. - 2019. - № 4. - С. 20-25. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mnzh_2019_4_4
Вивчення структурних змін головного мозку після перенесеного аневризмального субарахноїдального крововиливу (аСАК), з'ясування їх зв'язку з функціональним станом пацієнта, когнітивними та психоемоційними розладами сприяє удосконаленню діагностичних підходів та оптимізації прогнозування перебігу захворювання. Мета роботи - оцінити структурно-морфометричні зміни головного мозку у пацієнтів у відновному та резидуальному періодах аСАК. Проведено комплексне обстеження 114 пацієнтів у відновному та резидуальному періодах аСАК. Враховували клініко-анатомічну форму крововиливу, дані Монреальського когнітивного тесту, значення індексу Бартел і модифікованої шкали Ренкіна, оцінку психоемоційної сфери за госпітальною шкалою тривожності і депресії. Оцінювали дані комп'ютерної томографії головного мозку з подальшим визначенням морфометричних показників та індексів. Для статистичної обробки результатів користувались програмами Microsoft Excel 2011, Statistica 10 та SPSS Statistics. За даними морфометрії у пацієнтів, які перенесли аСАК, виявляли як внутрішню церебральну атрофію (ЦА), що була вираженою у 41 (35,96 %) пацієнта, легкою та помірною - у 21 (18,43 %), так і зовнішню ЦА, що мала дифузний (у 29,82 % пацієнтів) і фокальний (у 14,03 %) тип. Під час проведення розподілу пацієнтів за поширеністю атрофічного процесу лише внутрішню ЦА виявляли у 25,43 % пацієнтів, лише зовнішню - у 17,54 %, змішану - у 28,07 %. Вірогідно вищими за значення контрольної групи були біфронтальний індекс, індекс фронтальних рогів та індекс Шлатенбрандта - Нюрнберга, а також показники співвідношення Еванса (p << 0,01). Зі збільшенням розміру правого та лівого бокового шлуночків показники когнітивного тесту ставали гіршими (r = -0,380; p = 0,000, та r = -0,479; p = 0,000). У групах пацієнтів із внутрішньою та змішаною ЦА встановлено вірогідно нижчі показники когнітивного функціонування, що відповідали помірному когнітивному зниженню. Висновки: у 71,04 % пацієнтів, які перенесли аСАК, було виявлено ЦА: у 25,43 % - внутрішню, у 17,54 % - зовнішню та у 28,07 % - змішану. Встановлено залежність між морфометричними показниками, що є характерними для підкіркової та кіркової ЦА, та вираженістю когнітивного дефіциту.
  Повний текст PDF - 311.228 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дуве Х.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дуве Х. В. Структурно-морфометричні особливості головного мозку у пацієнтів, які перенесли аневризмальний субарахноїдальний крововилив / Х. В. Дуве // Міжнародний неврологічний журнал. - 2019. - № 4. - С. 20-25. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mnzh_2019_4_4.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського