Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Шаригін В. В. 
Мінерали рідкісних елементів у ювітах Покрово-Киріївського масиву (Приазов’я, Україна) / В. В. Шаригін, С. Г. Кривдік // Мінералогічний журнал. - 2018. - Т. 40, № 2. - С. 3-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2018_40_2_3
Мінерали (породоутворювальні та акцесорні) маліньїтів Покрово-Киріївського масиву залишалися до останнього часу слабо вивченими через їх дрібні розміри та складні взаємопроростання. Вперше за допомогою мікрозондового аналізу виявлено та проаналізовано такі мінерали рідкісних металів (Sr, Ва, REE, Nb, Zr), як Sr-апатит, Ca-стронціаніт, бурбанкіт-(Sr), бастнезит-(La), бастнезит-(Ce), бритоліт, REE-ніоботитанати групи ешиніту, пірохлор, катаплеїт. Більшість цих мінералів кристалізуються на пізньомагматичному етапі формування маліньїтів і приурочені до дрібних міаролоподібних виділень, які складені, крім зазначених рідкіснометалевих мінералів, цеолітами, флюоритом, високозалізистими слюдами (аніт), пізнім нефеліном і калішпатом. Зазвичай ці міаролоподібні утворення спостерігаються в гетценіті. В той же час Sr-апатит (14 - 21 % SrO) є первинним мінералом маліньїтів і спостерігається найчастіше як дрібні кристалики, що включені у всіх породоутворювальних мінералах маліньїтів (нефеліні, калішпаті, піроксені, біотиті, амфіболі, гетценіті, титаніті). _нколи трапляються його крупніші (до 0,3 мм) кристали. Значна частина рідкісних металів ізоморфно входить у породоутвотювальні і акцесорні мінерали маліньїтів (Ba - у калішпат і біотит, Sr, REE, Zr, Nb - в гетценіт, REE, Zr, Nb - в титаніт, Sr, REE - у апатит).Досліджено акцесорні мінерали ювітів Покрово-Киріївського масиву (Приазов'я, Україна). Наведено результати мікрозондового дослідження мінералів рідкісних елементів (Sr, REE, Zr, Nb): бурбанкіту, стронціаніту, бастнезиту-(La), бастнезиту-(Ce), ілериту, цериту-(La), багатого на Sr (9 - 16 % SrO) фторапатиту, збагаченого на Nb (до 9,6 % Nb2O5) пірофаніту й інших мінералів, які концентрують Nb, REE (титаніт, гетценіт). Для деяких зерен Sr-фторапатиту і пірофаніту характерні структури розпаду твердих розчинів та/або мозаїчна зональність. Неоднорідність хімічного складу Sr-фторапатиту (мозаїчність або структури розпаду) чітко фіксується за вмістом SrO: 9 - 10 і 16 мас. %. У пірофаніті наявні ексолюційні вростки гематиту. Виявлено деякі відмінності між акцесорними мінералами ювітів та раніше дослідженими однойменними мінералами маліньїтів. У REE-вмісних мінералах ювітів (бурбанкіт, анкіліт, бастнезит, фторапатит, церит) лантан частіше переважає над церієм, а в однойменних мінералах маліньїтів - навпаки. Бурбанкіт ювітів та маліньїтів характеризується високим вмістом Sr і Na та низьким Ba. У бурбанкіті з ювітів значно менше REE. Виділено два різновиди стронціаніту: з високим (11 мас. %) і низьким (до 2,7 мас. %) вмістом CaO. Перший утворює самостійні виділення (звичайно з включеннями бурбанкіту), а другий - дрібні включення в крупніших зернах бурбанкіту. Загалом мінералізація акцесорних мінералів у ювітах та маліньїтах Покрово-Киріївського масиву подібна до такої в агпаїтових фельдшпатоїдних сієнітах великих лужних комплексів світу.
  Повний текст PDF - 885.979 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шаригін В.
  • Кривдік С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шаригін В. В. Мінерали рідкісних елементів у ювітах Покрово-Киріївського масиву (Приазов’я, Україна) / В. В. Шаригін, С. Г. Кривдік // Мінералогічний журнал. - 2018. - Т. 40, № 2. - С. 3-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2018_40_2_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кривдік Степан Григорович (1946–) (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського