Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Прилепа Д. М. 
Вплив маршалітизації на деякі фізичні властивості гематитових кварцитів Криворізького басейну / Д. М. Прилепа, В. Д. Євтєхов // Мінералогічний журнал. - 2018. - Т. 40, № 1. - С. 79-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2018_40_1_7
Гематитові кварцити є продуктом вивітрювання первинних метаморфогенних магнетитових кварцитів, якими складені залізисті горизонти продуктивної саксаганської світи Криворізького басейну. Головною тенденцією гіпергенних змін магнетитових кварцитів є зменшення їх мінералогічної різноманітності: перехід від первинних полімінеральних асоціацій до бі- (гематит + кварц) або тримінеральних (гематит + кварц + каолініт) асоціацій гематитових кварцитів (ГК). Нині ГК вивчають як перспективну сировину для виробництва високоякісного залізорудного концентрату. Один із напрямків досліджень - визначення особливостей неоднорідності покладів ГК, у тому числі пов'язаних із присутністю тіл гематитових маршалітів. У покладах ГК Південного залізорудного району Кривбасу (Скелюватське та Валявкинське родовища), які були найбільш детально досліджені авторами, кількість гематитових маршалітів досягає 20 % від загальної маси покладів гематитової сировини. Досліджено матеріал 320 проб ГК, в тому числі незмінених і слабко, середньо, сильно маршалітизованих, а також гематит-кварцової "сипучки", яка є кінцевим продуктом маршалітизації ГК. За результатами хімічних і мінералогічних досліджень, визначення фізичних і технічних характеристик матеріалу вивчених проб, було встановлено головні тренди зміни щільнісних і міцнісних показників ГК у зв'язку з маршалітизацією. З наростанням інтенсивності маршалітизації через винесення заліза відбувається поступове зменшення густини ГК - від 4060,69 кг/м<^>3 для незмінених різновидів; через 4044,54 і 4013,42 кг/м<^>3 для слабко і середньо змінених до 3994,30 і 3979,26 кг/м<^>3 для сильно та дуже сильно маршалітизованих. Зі зміною структури ГК спостерігається значне зростання їх пористості - від 4,40 % для незмінених ГК до 22,18 % для гематит-кварцової "сипучки". Показники об'ємної маси ГК з підвищенням активності маршалітизації зменшуються значно інтенсивніше, ніж показники густини. Причина полягає в тому, що на показники об'ємної маси впливає не тільки загальне зменшення вмісту заліза в складі ГК, але й (більшою мірою) зростання їх пористості. Збільшення пористості викликає зменшення міцності ГК від 13,86 балів (за М. М. Протод'яконовим) для незмінених різновидів до 2,51 балів для гематит-кварцової "сипучки". Одержані дані можуть бути використані для подальших мінералогічних, петрохімічних досліджень маршалітів, вирішення практичних задач підрахунку запасів гематитової сировини, визначення її якісних показників і розробки оптимальних технологій видобутку бідних гематитових руд; їх усереднення перед надходженням на збагачувальні фабрики та складання технологічних схем виробництва високоякісного гематитового концентрату.
  Повний текст PDF - 528.455 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Прилепа Д.
  • Євтєхов В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Прилепа Д. М. Вплив маршалітизації на деякі фізичні властивості гематитових кварцитів Криворізького басейну / Д. М. Прилепа, В. Д. Євтєхов // Мінералогічний журнал. - 2018. - Т. 40, № 1. - С. 79-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2018_40_1_7.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського