Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Кривдік С. Г. 
Нова дайкова порода в Покрово-Киріївському масиві (Приазов’я, Україна) / С. Г. Кривдік, В. В. Шаригін, В. О. Гаценко, Є. С. Луньов // Мінералогічний журнал. - 2017. - Т. 39, № 3. - С. 53-66. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2017_39_3_7
У Покрово-Киріївському масиві (Приазов'я, Україна) виявлено новий тип лайкової породи, яка перетинає нефелінові сієніти (ювіти). Це перша знахідка січного тіла, яке є пізнішим від нефелінових сієнітів цього масиву. Основна маса породи складається з калішпату, клінопіроксену, флогопіту, магнетиту, ільменіту і кальциту. Також у породі виявлено дрібні зерна фторапатиту, титаніту та сульфідів (пірит, халькопірит). Зафіксовано мінерал, попередньо діагностований як Sr-епідот (11 - 13 % SrO). За результатами мікрозондового аналізу піроксен мікровкраплеників має склад магнезіального саліту з підвищеним вмістом TiO2 (до 4,7 мас. %) і Al2O3 (до 6,0 мас. %), а флогопіт характеризується високим вмістом TiO2 (до 9,8 мас. %) і BaO (до 3,5 мас. %). За мінеральним складом і структурою породу можна формально віднести до кальцитовмісного меланократового шонкініту. На діаграмі SiO2 і (Na2O + K2O) вона розміщується в полі мелілітолітів. Об'єктом дослідження цієї статті є мінералого-петрографічні особливості та хімічний склад дайкової породи, яку виявлено в нефелінових сієнітах (ювітах) Покрово-Киріївського масиву. До цього часу нефелінові сієніти відносилися до найпізнішої (третьої) інтрузивної фази Покрово-Киріївського масиву. Мета роботи - детальне дослідження на сучасному рівні речовинного складу дайкової породи та петрогенетична інтерпретація результатів. Хімічний склад мінералів дайки визначено за допомогою методу мікрозондового аналізу з використанням сканувального електронного мікроскопа MIRA 3 LMU (Tescan Ltd), обладнаного системою мікроаналізу INCA Energy 450 ХМах-80 (Oxford Instruments Ltd), в Інституті геології і мінералогії ім. B. С. Соболева СВ РАН. Речовинний склад порід визначено за методом силікатного аналізу в хімічній лабораторії Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М. П. Семененка НАН України. Висновки: наявність пізніших від нефелінових сієнітів (ювітів) лайкових меланократових порід свідчить про більш складну послідовність формування Покрово-Киріївського масиву. На загальному тлі переважно гомодромної послідовності виверження магматичних порід локально проявляється антидромна послідовність.
  Повний текст PDF - 1.244 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кривдік С.
  • Шаригін В.
  • Гаценко В.
  • Луньов Є.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кривдік С. Г. Нова дайкова порода в Покрово-Киріївському масиві (Приазов’я, Україна) / С. Г. Кривдік, В. В. Шаригін, В. О. Гаценко, Є. С. Луньов // Мінералогічний журнал. - 2017. - Т. 39, № 3. - С. 53-66. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2017_39_3_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кривдік Степан Григорович (1946–) (геологічні науки)
  • Гаценко Віра Олексіївна (геологічні науки)
  • Луньов Євген Сергійович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського