Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Кривдік С. Г. 
Деякі особливості хімізму фемічних мінералів магматичних порід залежно від їхньої лужності / С. Г. Кривдік // Мінералогічний журнал. - 2017. - Т. 39, № 1. - С. 84-99. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2017_39_1_11
Розглянуто особливості хімізму олівінів, піроксенів, амфіболів, Fe - Mg-слюд, а також оксидів Fe і Ti в магматичних породах різного ступеня лужності. В лужних і сублужних породах кристалізуються тільки висококальцієві та/або лужні піроксени, тоді як для порід нормального ряду характерні ортопіроксени і низькокальцієві клінопіроксени (авгіти, піжоніти). У лужних і сублужних породах можуть кристалізуватися висококальцієві титанисті та високоглиноземисті клінопіроксени (Ti-авгіти, фасаїти). Такі піроксени недонасичені SiO2 або навіть нефеліннормативні, чим пояснюється їх приуроченість до лужних і сублужних порід. У фельдшпатоїдних і нефеліннормативних сублужних породах кристалізуються недосичені SiO2 і нефеліннормативні амфіболи - гастингсит, арфведсоніт, тараміт, катофорит. Для кварцвмісних лужних порід (лужні граніти, комендити, пантелерити, кварцові сієніти і трахіти) характерні рибекіт, інколи рихтерит. У гранітоїдах нормального ряду кристалізуються різні рогові обманки (кварцнормативні). Хімізм Fe - Mg-слюд залежить від лужності, глиноземистості та насиченості SiO2 вмісних порід. У лужних гранітах і сієнітах це зазвичай аніти, в плюмазитових лужнопольовошпатових гранітах - сидерофіліти, а у фельдшпатоїдних лужних породах найширший діапазон варіацій хімізму Fe - Mg-слюд - від флогопітів і тетраферифлогопітів до анітів і сидерофілітів. У гранітоїдах помірної і низької лужності кристалізуються Fe - Mg-слюди помірної залізистості і різної глиноземистості. В лужних породах виразно проявляється Mn - Zn-тренд еволюції хімізму фемічних мінералів, починаючи з кристалізації олівінів (і збагаченості їх манганом). В амфіболах лужних порід Октябрського масиву виявлено вміст MnO до 8 %, а в слюдах - до 14 %, ZnO - до 3,5 %. В агпаїтових фонолітах кристалізується куплетськіт з 7,7 % Zn, з'являється Fe - Mg-слюда - хендриксит і серандит. Магнетити в маріуполітах Октябрського і маліньїтах Покрово-Киріївського масивів збагачуються MnO (до 9 %). Проявляється залежність хімізму фемічних мінералів від глибини ерозійного зрізу масивів лужних порід: у цих мінералах із глибиною зростає залізистість і знижуються титанистість і лужність.
  Повний текст PDF - 251.61 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кривдік С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кривдік С. Г. Деякі особливості хімізму фемічних мінералів магматичних порід залежно від їхньої лужності / С. Г. Кривдік // Мінералогічний журнал. - 2017. - Т. 39, № 1. - С. 84-99. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2017_39_1_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кривдік Степан Григорович (1946–) (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського