Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Дубина О. В. 
Геохімія рідкіснометалевих сієнітів Українського щита / О. В. Дубина, С. Г. Кривдік // Мінералогічний журнал. - 2013. - Т. 35, № 3. - С. 61-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2013_35_3_9
Розглянуто геохімічні особливості збагачених на Zr, REE і Y сієнітів, що виникають на завершальних етапах диференціації анортозит-рапаківігранітних плутонів або габро-сієнітових комплексів Українського щита. Збагачення сієнітів як диференціатів базальтів HREE, Zr і Nb відбувалося, очевидно, у процесі кумуляції апатиту з основного розплаву з утворенням титаномагнетит - апатит - ільменітових рудних габроідів. Формування цих сієнітів відбувалося за відновних умов і за феннеровським або близьким до нього трендом, а накопичення рідкісних металів - у процесі кристалізаційної диференціації сієнітового розплаву з кумуляцією кристалів циркону, бритоліту та ортиту і формуванням багатих руд Zr, REE, Y. Зі зростанням концентрації REE і Zr в сієнітах поглиблюється негативна Eu-аномалія (до Eu/Eu<^>* 0,05 - 0,11). За цього сієніти збагачуються як легкими, так і важкими REE і Y та деплетуються Sr і Ва. У порівнянні з іншими лужними породами Українського щита досліджені ієніти відзначаються найбільш високим як відносним (LREE/HREE), так і абсолютним вмістом важких лантаноїдів, а їх хондритнормовані спектри REE подібні до таких у рідкіснометалевих пержанських та кам'яно-могильських гранітах (з високим відносним вмістом HREE та глибокими негативними Eu-аномаліями).
  Повний текст PDF - 272.494 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дубина О.
  • Кривдік С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дубина О. В. Геохімія рідкіснометалевих сієнітів Українського щита / О. В. Дубина, С. Г. Кривдік // Мінералогічний журнал. - 2013. - Т. 35, № 3. - С. 61-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2013_35_3_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дубина Олександр Володимирович (1980–) (геологічні науки)
  • Кривдік Степан Григорович (1946–) (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського