Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Таран М. М. 
Оптико-спектроскопічне вивчення магнезіально-залізистих слюд із карбонатитів і ультраосновних порід чернігівського комплексу Північно-Західного Приазов’я / М. М. Таран, С. Г. Кривдік, Н. Г. Павлова // Мінералогічний журнал. - 2013. - Т. 35, № 1. - С. 60-71. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2013_35_1_8
Аналіз поляризованих оптичних спектрів поглинання магнезіально-залізистих слюд переважно флогопіт-анітового складу з ультраосновних порід і карбонатитів чернігівського комплексу в Північно-Західному Приазов'ї свідчить про те, що основний елемент, який бере участь в утворенні центрів забарвлення (поглинання) - залізо, входить до структури у дво- (Fe<^>2+) і тривалентній (Fe<^>3+) формах. У цьому випадку Fe<^>2+ займає тільки октаедричні, a Fe<^>3+ як окта-, так і тетраедричні структурні позиції. Для біотитів із сьовітів і кімберлітових карбонатитів характерним є входження Fe<^>2+ і Fe<^>3+ виключно в октаедричні позиції, тоді як для флогопітів із альвікітів і глімеритів - як в Fe<^>2+ і Fe<^>3+ в октаедричні позиції, так і значної частини Fe<^>3+ в тетраедри. Остання обставина зумовлює появу в деяких зразках із таких порід так званої оберненої схеми абсорбції, яка, згідно з літературними даними, є характерною особливістю слюд і з інших карбонатитових масивів. Найбільш прості спектри - короткохвильовий край поглинання зі слабко вираженими смугами електронних дозволених за спіном dd-переходів іонів <^>VIFe<^>2+ і, можливо, заборонених за спіном переходів у цих же іонах - встановлено в блідо-забарвлених оранжево-червоних біотитах із найбільш поширених карбонатитових порід комплексу - бефорситів. Для біотитів із фенітизованих порід, розкритих двома свердловинами на східному та західному борті зони розломів, характерним є переважне входження Fe<^>2+ і Fe<^>3+ в октаедричні позиції структури та пряма схема абсорбції <$E bold E~symbol <94>~bold c~>> >>~ bold E~||~bold c>.
  Повний текст PDF - 412.765 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Таран М.
  • Кривдік С.
  • Павлова Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Таран М. М. Оптико-спектроскопічне вивчення магнезіально-залізистих слюд із карбонатитів і ультраосновних порід чернігівського комплексу Північно-Західного Приазов’я / М. М. Таран, С. Г. Кривдік, Н. Г. Павлова // Мінералогічний журнал. - 2013. - Т. 35, № 1. - С. 60-71. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2013_35_1_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Таран Михайло Миколайович (геологічні науки)
  • Кривдік Степан Григорович (1946–) (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського