Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Бельський В. М. 
Хімічний склад аланіту як індикатор флюїдного режиму формування Анадольської "дайки" (Приазовський мегаблок Українського щита) / В. М. Бельський, Г. О. Кульчицька, Д. К. Возняк, О. Є. Гречановська // Мінералогічний журнал. - 2013. - Т. 35, № 1. - С. 50-59. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2013_35_1_7
Проаналізовано склад головних і другорядних компонентів в аланіті (ортиті) - рідкісноземельному силікаті з групи епідоту, який є головним рудним і породоутворювальним мінералом у потужній рудоносній жилі, розвіданій у Східному Приазов'ї та відомій як Анадольська аланітова "дайка". Аланіт з неї, так само як деякі інші знахідки аланіту в Приазов'ї, характеризується нестабільним вмістом головних елементів у межах одного рудопрояву, що відрізняє їх від рудопроявів Японської острівної дуги та ін. Особливо нестабільним є співвідношення Fe<^>2+/Fe<^>3+ як наслідок мінливої фугітивності кисню. Широкими варіаціями вмісту H2O, CO2, H2, CO, N2 відзначається склад летких продуктів піролізу анадольського аланіту. Виділені 2 генерації мінералу - рання та пізня - відрізняються за вмістом летких домішок. Від ранньої до пізньої генерації зростає кількість води в продуктах піролізу, зменшується кількість CO2, збільшується величина співвідношень H2O/H2 і CO2/CO. У складі продуктів піролізу пізньої генерації зафіксований NO, вперше виявлений серед високотемпературних продуктів піролізу мінералів. За величиною H2O/H2 і CO2/CO жильна порода "дайки" та аланіт належать до максимально окиснених і не мають аналогів на Українському щиті. Зроблено висновок, що формування Анадольської рудоносної жили відбувалося на тлі значного зниження температури від більше 850 (рання генерація аланіту) до менше 450 (пізня генерація) і 170 - 140 градусів за Цельсієм (кварц), а також помірного зниження флюїдного тиску. Високий потенціал оксигену у середовищі мінералоутворення зумовлений малою глибиною формування "дайки" та лужною специфікою материнського флюїду.
  Повний текст PDF - 373.106 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бельський В.
  • Кульчицька Г.
  • Возняк Д.
  • Гречановська О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бельський В. М. Хімічний склад аланіту як індикатор флюїдного режиму формування Анадольської "дайки" (Приазовський мегаблок Українського щита) / В. М. Бельський, Г. О. Кульчицька, Д. К. Возняк, О. Є. Гречановська // Мінералогічний журнал. - 2013. - Т. 35, № 1. - С. 50-59. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2013_35_1_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бельський Володимир Миколайович (геологічні науки)
  • Кульчецька Ганна Олександрівна (геологічні науки)
  • Возняк Дмитро Костянтинович (1938–) (геологічні науки)
  • Гречановська Олена Євгеніївна (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського