Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Степанюк Л. М. 
Уран-свинцева радіогеохронологія за цирконом гранітоїдів Кудашівського масиву (Середньопридніпровський мегаблок Українського щита) / Л. М. Степанюк, С. І. Курило, О. Б. Бобров, О. М. Пономаренко, С. А. Сергеєв // Мінералогічний журнал. - 2013. - Т. 35, № 1. - С. 78-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2013_35_1_10
Зазначено, що Кудашівський масив займає центральну частину однойменного купола. Він знаходиться поблизу Верхівцевської зеленокам'яної структури й обрамлений породами, що її виповнюють з усіх боків, окрім південного заходу. Масив має ізометричну форму і визначається як діапір, накладений на плагіограніти. Гранітоїди Кудашівського масиву належать до демуринського комплексу, вони утворились за рахунок дніпропетровського та саксаганського комплексів і давнього метаморфічного субстрату. Досліджено 2 головні петротипи гранітоїдів Кудашівського масиву - порфіроподібний гранодіорит і рівномірнозернистий граніт. Вік гранітоїдів визначено за цирконом на іон-іонному мікрозонді "SHRIMP-11". Для циркону з порфіроподібного гранодіориту (пр. КД-1) за верхнім перетином конкордії дискордією одержано значення віку 2906,8 плюс/мінус 6,1 млн рр. Внаслідок вивчення уран-свинцевої ізотопної системи майже для всіх зон росту цирконів із граніту (пр. КД-2) одержано практично конкордантні значення віку, але на відміну від порфіроподібного гранодіориту (пр. КД-1) дати утворюють 4 вікові групи, млн рр.: 3100, 3032 - 3030, 2910 плюс/мінус 8 і 2840 - 2811. Дату 3032 - 3030 млн рр. одержано для циркону ядер і вона, вірогідно, характеризує вік протоліту. Для циркону другої генерації, що характеризується концентричною ("магматичною") зональністю, за верхнім перетином конкордії дискордією одержано вік 2905,5 плюс/мінус 4,2 млн рр., який відображає час формування граніту. Одержана дата узгоджується з датою цирконів із порфіроподібного гранодіориту (пр. КД-1) 2906,8 плюс/мінус 6,1 млн рр. Четверту групу дат одержано для периферійних ділянок кристалів, їх дещо менший вік може бути зумовлений як пізнішим наростанням датованих частин цирконів, так і дифузійними втратами свинцю. Останнє більш імовірно, з огляду на їх значну дискордантність.
  Повний текст PDF - 451.775 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Степанюк Л.
  • Курило С.
  • Бобров О.
  • Пономаренко О.
  • Сергеєв С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Степанюк Л. М. Уран-свинцева радіогеохронологія за цирконом гранітоїдів Кудашівського масиву (Середньопридніпровський мегаблок Українського щита) / Л. М. Степанюк, С. І. Курило, О. Б. Бобров, О. М. Пономаренко, С. А. Сергеєв // Мінералогічний журнал. - 2013. - Т. 35, № 1. - С. 78-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2013_35_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Степанюк Леонід Михайлович (1955–) (геологічні науки)
  • Курило Сергій Ігорович (геологічні науки)
  • Пономаренко Олександр Миколайович (1950–) (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського