Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Кривдік С. Г. 
Типохімізм апатиту із багатих ільменітових руд Корсунь-Новомиргородського і Коростенського анортозит-рапаківігранітних / С. Г. Кривдік, О. В. Дубина, А. І. Самчук, О. Г. Антоненко // Мінералогічний журнал. - 2012. - Т. 34, № 1. - С. 76-80. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2012_34_1_11
Досліджено апатит із багатих ільменітових руд Корсунь-Новомиргородського (Носачівське родовище) і Коростенського (Пенизевицький рудопрояв) анортозит-рапаківігранітних плутонів. Руди з них представлені норитами з високим (25 - 50 %) вмістом ільменіту і порівняно низьким (1 - 3 %) апатиту. При цьому апатит кристалізувався переважно на пізньомагматичному етапі (часто приурочений до інтерстицій між ільменітом, гіперстеном і плагіоклазом або ж до гранофірових ділянок у нориті). На відміну від більшості рудних габроїдів анортозитових масивів України і світу досліджувані рудні норити не містять первинного магнетиту, а ільменіт в них практично без гематитового міналу. Апатит з цих порід виявився аномальним за хондритнормованими спектрами рідкісноземельних елементів. У них надзвичайно глибока (0,06 - 0,10) негативна Eu аномалія (в інших типових для анортозитових масивів апатит-магнетит-ільменітових і суттєво ільменітових рудах ця аномалія становить 0,30 - 0,45). Такі глибокі Eu аномалії в апатитах пояснюються відновними умовами формування рудних ільменітових норитів. За таких умов у рудогенерувальному базитовому розплаві не кристалізувався магнетит, а Eu перебував переважно у двовалентному стані та екстрагувався кумулятивним плагіоклазом. Інтенсивне плагіоклазове фракціонування (в Носачівському родовищі наявні анортозити) призвело до "дефіциту" Eu (глибокі негативні аномалії) у пізньому апатиті. Про відновні умови кристалізації цих рудних норитів, крім відзначених особливостей хімічного складу ільменіту та відсутності магнетиту, свідчить наявність графіту. Такі особливості хімізму апатиту та ільменіту можуть розглядатися як критерії діагностики та пошуків багатих ільменітових руд у базитах.
  Повний текст PDF - 220.906 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кривдік С.
  • Дубина О.
  • Самчук А.
  • Антоненко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кривдік С. Г. Типохімізм апатиту із багатих ільменітових руд Корсунь-Новомиргородського і Коростенського анортозит-рапаківігранітних / С. Г. Кривдік, О. В. Дубина, А. І. Самчук, О. Г. Антоненко // Мінералогічний журнал. - 2012. - Т. 34, № 1. - С. 76-80. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2012_34_1_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кривдік Степан Григорович (1946–) (геологічні науки)
  • Дубина Олександр Володимирович (1980–) (геологічні науки)
  • Антоненко Олександр Григорович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського