Наукова періодика України Мінералогічний журнал


Кривдік С. Г. 
Особливості речовинного складу Носачівського апатит-ільменітового / С. Г. Кривдік, Т. В. Гуравський, О. В. Дубина, О. М. Братчук, О. І. Мархай, О. М. Нечаєнко, П. Ф. Якубенко // Мінералогічний журнал. - 2009. - Т. 31, № 3. - С. 55-78. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2009_31_3_8
Наведено результати досліджень Носачівського апатит-ільменітового родовища, розташованого в центральній частині Корсунь-Новомиргородського плутону і пов'язаного з габроїдами, серед яких переважають рудоносні та рудні норити та габронорити. Підпорядковане значення мають олівінові норити та гіперстенові троктоліти. Родовище представлено багатими ільменітовими рудами з порівняно низьким вмістом (1,5 - 4 %) апатиту. Дещо підвищений вміст (5 - 8 %) апатиту в троктолітах. У рудних габроїдах зовсім відсутній магнетит, а в ільменіті практично немає (або дуже мало) гематитового міналу. Ільменітові руди утворилися в процесі кристалізаційного фракціонування, тобто є кумулятами. У багатих рудах ільменіт як ранній мінерал характеризується дещо підвищеним вмістом магнію (до 2,0 % MgO), ванадію (до 0,4 % V2O5) і хрому (до 0,23 % Cr2O3), а в бідних рудах і вмісних породах цей мінерал має близький до стехіометричного склад (низький вміст Mg, Cr, <$E roman Fe sup 3+>). Апатит належить до фтористого різновиду (2,9 - 3,6 мас. % F) з порівняно низьким вмістом TR (Ce2O3 - до 0,33 %, Y2O3 - до 0,08) і Sr (до 0,08). Ортопіроксени належать до гіперстену та ферогіперстену, а клінопіроксени - до висококальцієвих авгітів та фероавгітів. Охарактеризовано інші породоутворювальні та акцесорні мінерали: плагіоклаз, калішпат, сульфіди, циркон, чевкініт. Загалом габроїди Носачівського родовища відрізняються від таких у відомих родовищах ільменіту та апатиту України і світу підвищеною залізистістю піроксенів та олівіну, низьким, до повної відсутності, вмістом гематитового міналу в ільменіті, відсутністю первинного магнетиту. Носачівське родовище формувалося за абісальних умов у разі низької фугітивності кисню.
  Повний текст PDF - 633.991 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кривдік С.
  • Гуравський Т.
  • Дубина О.
  • Братчук О.
  • Мархай О.
  • Нечаєнко О.
  • Якубенко П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кривдік С. Г. Особливості речовинного складу Носачівського апатит-ільменітового / С. Г. Кривдік, Т. В. Гуравський, О. В. Дубина, О. М. Братчук, О. І. Мархай, О. М. Нечаєнко, П. Ф. Якубенко // Мінералогічний журнал. - 2009. - Т. 31, № 3. - С. 55-78. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mineral_2009_31_3_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кривдік Степан Григорович (1946–) (геологічні науки)
  • Дубина Олександр Володимирович (1980–) (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського