Наукова періодика України Microbiological journal


Kryvtsova M. V. 
Antimicrobial, Antioxidant and some Biochemical Properties of Vaccinium vitis-idaea L. / M. V. Kryvtsova, K. Trush, J. Eftimova, J. Koščová, M. J. Spivak // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 3. - С. 40-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_3_5
Протягом останніх років інтерес до рослинної сировини з точки зору потенційної антимікробної активності (АМА) стрімко зростає. Екстракти з рослин роду Vaccinium володіють цілим спектром біологічно активних речовин, які характеризуються протизапальними, антидіабетичними, генопротекторними, антиоксидантними та антимікробними властивостями. Мета роботи - дослідити антимікробні, антиоксидантні та деякі біохімічні властивості спиртових екстрактів плодів і листків Vaccinium vitis-idaea L., зібраних в умовах Українськиї Карпат. Рослини для досліджень були зібрані в околицях села Пилипець Міжгірського району Закарпатської області. З листків і плодів виготовлено етилові та метилові екстракти. Досліджено антиоксидантну активність (DPPH-методом), загальний вміст танінів і флавоноїдів - спектрофотометричним методом, АМА - методом дифузії в агар. Для досліджень використано типові та клінічні ізоляти, виділені з ротової порожнини людей із запальними захворюваннями пародонту, що характеризуються широким спектром резистентності до антибіотиків. Досліджені екстракти показали АМА більшою мірою на грампозитивні бактерії. Найвищу антибактеріальну дію проявляв етиловий екстракт плодів V. vitis-idaea L. Антимікробну дію реєстрували як на типові, так і клінічні ізоляти S. aureus, в тому числі метицилінрезистентні. Встановлено високу АМА етилового екстракту плодів і метилового екстракту листків на S. pyogenes. Виявлено слабку протигрибкову активність етилових екстрактів плодів і листків і метилового екстракту плодів. Екстракти характеризувались високою антиоксидантною активністю, при цьому найвище її значення було характерне для етилових екстрактів листків і плодів, дещо нижче - метилових. Найвищий рівень танінів із всіх досліджених екстрактів був характерний для етилового екстракту плодів. АМА екстрактів більшою мірою корелювала з вмістом танінів, рівень яких був найвищим для плодів брусниці. Встановлено, що АМА та висока антиоксидантна активність етилового екстракту плодів V. vitis-idaea L. та одночасна відсутність антимікробної дії на пробіотичний штам Lactobacillus plantarum, який характеризується антагоністичною активністю щодо умовно-патогенних мікроорганізмів, обумовлює доцільність їх комплексного застосування як основи фітобіотика.
  Повний текст PDF - 634.888 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Kryvtsova M.
  • Trush K.
  • Eftimova J.
  • Koščová J.
  • Spivak M.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Kryvtsova M. V. Antimicrobial, Antioxidant and some Biochemical Properties of Vaccinium vitis-idaea L. / M. V. Kryvtsova, K. Trush, J. Eftimova, J. Koščová, M. J. Spivak // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 3. - С. 40-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_3_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кривцова Марина Валеріївна (1979–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського