Наукова періодика України Microbiological journal


Ковальчук В. П. 
Фенотипові і генотипові детермінанти антибіотикорезистентності грамнегативних бактерій – етіологічних чинників інфекційних ускладнень бойових ран / В. П. Ковальчук, В. М. Кондратюк, І. М. Коваленко, В. М. Буркот // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 1. - С. 61-71. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_1_7
Серед збудників інфекційних ускладнень бойових поранень в сучасності домінує резистентна до антибіотиків грамнегативна мікрофлора. У процесі вибору та прогнозування ефективності лікувальних заходів важливими є дані не лише щодо фенотипових проявів стійкості до антибіотиків, але й їх генетичних детермінант. Дані генетичного аналізу допоможуть визначити механізми, за рахунок яких реалізовано стійкість до антибіотиків, встановити гени, що знаходяться в неактивному стані, але потенційно можуть компрометувати ефективність антибіотиків. Інформація про розповсюдження генів антибіотикорезистентності надасть змогу визначити тенденцію зміни епідемічної ситуації в системі медичної евакуації та допомоги пораненим, розробити профілактичні та протиепідемічні заходи. Мета дослідження - визначити фенотипові прояви і генетичні детермінанти антибіотикорезистентності грамнегативних бактерій і збудників інфекційних ускладнень бойових поранень у сучасному військовому конфлікті в Україні. Визначення фенотипу резистентності 18 штамів грамнегативних бактерій - збудників інфекційних ускладнень бойових поранень - проводили за автоматичним методом з використанням трьох комерційних тест-систем відповідно до рекомендацій Clinical and Laboratoryі Standards Institute. Визначення первинної структури нуклеотидних послідовностей штамів проводили з використанням методу сіквенування "нового покоління" (next-generation sequencing) на платформі Applied biosystems/life technologies. Порівняння виділених нуклеотидних послідовностей проводили по базі GenBank за технологію Basic Local Alignment Search Tool. Загалом у досліджуваних мікроорганізмів ідентифіковано 47 окремих генів антибіотикорезистентності. Серед Acinetobacter baumannii виявлено носіїв генів <$Ebeta>-лактамаз класів blaТЕМ-1B та blaOXA-2, blaOXA-24, blaPER-1. Усі штами Klebsiella pneumoniae, Enterobacter cloacae та Pseudomonas aeruginosa містили детермінанти <$Ebeta>-лактамаз вузького спектру. Ген blaCTX-M-15, що кодує <$Ebeta>-лактамазу розширеного спектра, виявлено у K. pneumoniae та у всіх ізолятів E. cloacae. Продуцентами карбапенемаз виявилися A. baumanii, E. cloacae та K. pneumoniae. У A. baumanii цей фенотип був асоційований з геном blaOXA-23 та blaOXA-24, у ентеробактерій - з геном blaOXA-48. Висновки: досліджені штами мікроорганізмів виявляють полірезистентні фенотипи. Геном цих штамів містить гени, що зумовлюють стійкість до карбапенемів, аміноглікозидів, низьку ефективність фторхінолонів і незахищених цефалоспоринів, що пояснює асоційовану резистентність до антибіотиків з різним механізмом протимікробної дії. Одержані дані доцільно використовувати у процесі розробки практичних рекомендацій з раціонального застосування антибіотиків під час лікування інфекційних ускладнень бойових поранень.
  Повний текст PDF - 423.764 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Ковальчук В.
  • Кондратюк В.
  • Коваленко І.
  • Буркот В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Ковальчук В. П. Фенотипові і генотипові детермінанти антибіотикорезистентності грамнегативних бактерій – етіологічних чинників інфекційних ускладнень бойових ран / В. П. Ковальчук, В. М. Кондратюк, І. М. Коваленко, В. М. Буркот // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 1. - С. 61-71. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_1_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ковальчук Валентин Петрович (біологічні науки)
  • Кондратюк Вячеслав Миколайович (біологічні науки)
  • Кондратюк Вадим Миколайович (сільськогосподарські науки)
  • Коваленко Ігор Миколайович (біологічні науки)
  • Коваленко Ірина Миколаївна (біологічні науки)
  • Буркот Віта Михайлівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського