Наукова періодика України Microbiological journal


Пирог Т. П. 
Біоконверсія змішаних промислових відходів у поверхнево-активні речовини Nocardia vaccinia ІМВ-7405 / Т. П. Пирог, А. Ю. Герштман, Т. А. Шевчук // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 1. - С. 34-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_1_5
Мета роботи - визначити умови культивування Nocardia vaccinii IMB B-7405 на суміші технічного гліцерину (відходи виробництва біодизелю) та відпрацьованої соняшникової олії, що забезпечують максимальні показники синтезу поверхнево-активних речовин (ПАР). Концентрацію ПАР визначали за ваговим методом після екстракції з супернатанту культуральної рідини модифікованою сумішшю Фолча (хлороформ - метанол - вода = 4:3:2, pH 4,0 - 4,5 введенням 1н HCl). Оптимальне молярне співвідношення концентрацій рафінованої соняшникової олії та очищеного гліцерину у суміші розраховували теоретично згідно з концепцією ідопоміжного субстратуі Бабеля. На основі теоретичних розрахунків енергетичних потреб синтезу поверхнево-активних трегалозоміколатів і біомаси N. vaccinii IMB B-7405 на енергетично дефіцитному субстраті (гліцерин) встановлено, що молярне співвідношення концентрацій рафінованої соняшникової олії та очищеного гліцерину у суміші, за якого досягається максимальний синтез ПАР, має становити 0,16:1. Експериментальні дослідження показали, що найвищі показники синтезу ПАР спостерігали за молярних співвідношень концентрацій цих субстратів 0,14:1 - 0,19:1, максимально наближених до теоретично розрахованого. Встановлено можливість заміни очищеного гліцерину та рафінованої олії у суміші на відходи виробництва біодизелю та відпрацьовану олію. За молярного співвідношення концентрацій відпрацьованої олії та технічного гліцерину 0,078:1 у суміші (з врахуванням 50 % вмісту гліцерину у складі відходів виробництва біодизелю) та використання інокуляту, вирощеного на технічному гліцерині, кількість синтезованих ПАР становила 5,1 - 5,4 г/л, що в 1,6 - 2,3 разу вище у порівнянні з культивуванням N. vaccinii IMB B-7405 на відповідних моносубстратах. Висновки: наведені результати підтверджують попередні дані про доцільність використання суміші енергетично нерівноцінних ростових субстратів для підвищення синтезу вторинних метаболітів і засвідчують, що висока ефективність таких змішаних субстратів може бути досягнута як за правильного вибору субстратів, так і коректного визначення молярного співвідношення їх концентрацій. Використання відпрацьованої соняшникової олії та технічного гліцерину для одержання мікробних ПАР надасть змогу розв'язати одночасно кілька важливих проблем: знизити собівартість цільового продукту, утилізувати токсичні промислові відходи та підвищити рентабельність виробництва біодизелю.
  Повний текст PDF - 424.03 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пирог Т.
  • Герштман А.
  • Шевчук Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пирог Т. П. Біоконверсія змішаних промислових відходів у поверхнево-активні речовини Nocardia vaccinia ІМВ-7405 / Т. П. Пирог, А. Ю. Герштман, Т. А. Шевчук // Мікробіологічний журнал. - 2019. - Т. 81, № 1. - С. 34-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2019_81_1_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пирог Тетяна Павлівна (біологічні науки)
  • Шевчук Тетяна Андріївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського