Наукова періодика України Microbiological journal


Пирог Т. П. 
Вплив умов культивування Rhodococcus erythropolis ІМВ Ас-5017 на властивості синтезованих поверхнево-активних речовин / Т. П. Пирог, Т. А. Шевчук, Н. М. Петренко, О. І. Палійчук, Г. О. Іутинська // Мікробіологічний журнал. - 2018. - Т. 80, № 4. - С. 13-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2018_80_4_3
Мета роботи - визначити умови культивування Rhodococcus erythropolis IMB Ac-5017, що забезпечують синтез поверхнево-активних речовин (ПАР) з високою антимікробною та антиадгезивною активностями, а також високою ефективністю деструкції нафтових забруднень. Поверхнево-активні речовини екстрагували з супернатанту культуральної рідини сумішшю хлороформу і метанолу (2:1). Кількість адгезованих клітин і ступінь руйнування біоплівки визначали за допомогою спектрофотометричного методу, антимікробні властивості - за показником мінімальної інгібуючої концентрації. Ступінь деструкції нафти аналізували за залишковою її концентрацією, яку визначали за допомогою вагового методу після екстракції гексаном. Встановлено, що активатором НАДФ-залежної глутаматдегідрогенази (ключовий фермент біосинтезу поверхнево-активних аміноліпідів у R. erythropolis IMB Ас-5017) є катіони кальцію. Додаткове внесення CaCl2, (0,1 г/л) у середовище культивування штаму ІМВ Ас-5017 супроводжувалося підвищенням НАДФ<^>+-залежної глутаматдегідрогеназної активності удвічі і синтезом ПАР, мінімальні інгібуючі концентрації яких щодо тест-культур були в 1,2 - 5 разів нижчими, їх адгезія на абіотичних матеріалах, оброблених такими ПАР, на 12 - 50 % нижчою, а ступінь руйнування біоплівок в середньому на 9 - 10 % вищою у порівнянні з показниками, встановленими для ПАР, одержаних на базовому середовищі без Ca<^>2+. Внесення 0,1 мМ Cu<^>2+ (активатор алкангідроксилази - першого ферменту катаболізму н-алканів) в експоненційній фазі росту штаму ІМВ Ас-5017 на невуглеводневих субстратах (етанол, відпрацьована олія) супроводжувалося утворенням ПАР, за наявності яких ступінь розкладання нафти підвищувався на 8 - 13 % у порівнянні з використанням препаратів ПАР, синтезованих у середовищі без катіонів міді. Висновки: наведені дані засвідчують можливість регуляції властивостей ПАР у процесі культивування продуцента. Визначення механізмів, що лежать в основі такої регуляції, надають змогу розробити технології одержання мікробних ПАР, що забезпечують синтез цільового продукту з необхідними, наперед заданими властивостями залежно від сфери практичного застосування.
  Повний текст PDF - 513.884 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пирог Т.
  • Шевчук Т.
  • Петренко Н.
  • Палійчук О.
  • Іутинська Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пирог Т. П. Вплив умов культивування Rhodococcus erythropolis ІМВ Ас-5017 на властивості синтезованих поверхнево-активних речовин / Т. П. Пирог, Т. А. Шевчук, Н. М. Петренко, О. І. Палійчук, Г. О. Іутинська // Мікробіологічний журнал. - 2018. - Т. 80, № 4. - С. 13-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2018_80_4_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пирог Тетяна Павлівна (біологічні науки)
  • Шевчук Тетяна Андріївна (біологічні науки)
  • Іутинська Галина Олександрівна (1946–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського