Наукова періодика України Microbiological journal


Лісовий М. М. 
Ентомопатогенні бактерії Bacillus thuringiensis – регулятор чисельності нутового мінера (Liriomyza cicerina Rd.) в біоценозі / М. М. Лісовий, О. П. Таран, О. С. Дем’янюк // Мікробіологічний журнал. - 2018. - Т. 80, № 3. - С. 90-102. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2018_80_3_9
Мета роботи - визначити патогенність нового штаму Bacillus thuringiensis 0376 та порівняти його властивості з відомими штамами B. thuringiensis var. kurstaki 0293 і B. thuringiensis var. thuringiensis 994 для біологічного регулювання чисельності нутового мінера. Польову вибірку, збір, аналіз і зберігання зразків природних популяцій комах проводили за загальноприйнятими методиками в ентомології, екології, мікробіології. Скринінг штамів-ентомопатогенів здійснювали в місцях масового розмноження та чисельності комах, де можливі спалахи спонтанних епізоотій, за оригінальними методиками. Мікробіологічні аналізи (одержання чистих культур, приготування послідовних розведень мікробних суспензій, культивування на рідких та агаризованих поживних середовищах та ін.) здійснювали за допомогою загальноприйнятих методів. З трупів імаго зернової молі виділено бактерії штаму (0376), який за ознаками споро- і кристалоутворення віднесений до групи B. thuringiensis. На 10 добу досліду загибель личинок колорадського жука (Leptinotarsa decemlineata Say.) за використання штаму B. thuringiensis 0376 складала 100 % (у разі загибелі у контролі - 2,3 %). Перевірено ефективність одержаної рідкої спорової культури на личинках колорадського жука. Досліджено вплив бактеризації мікроорганізмами різної функціональної дії насіння і вегетативної маси на урожайність різних сортів нуту. Встановлено, що обробка рослин нуту бактеріями штаму B. thuringiensis 0376 надає змогу знизити їх ураженість мінуючим фітофагам Liriomyza cicerina Rd. на 44,4 - 71,2 % і підвищити урожайність сортів в середньому на 0,9 - 6,2 ц/га у порівнянні з контролем. Висновки: інсектицидна ефективність бактерій штаму B. thuringiensis 0376 проявлялась в кількості мін на рослину нуту (111,6 - 152,4) залежно від сорту, тоді як в контрольному варіанті ці показники становили 202,0 - 342,0 мін. Проведені дослідження свідчать про те, що новий штам B. thuringiensis 0376 проявляє суттєву біологічну ефективність щодо регуляції чисельності нутового мінера (Liriomyza cicerina Rd.).
  Повний текст PDF - 856.832 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лісовий М.
  • Таран О.
  • Дем’янюк О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лісовий М. М. Ентомопатогенні бактерії Bacillus thuringiensis – регулятор чисельності нутового мінера (Liriomyza cicerina Rd.) в біоценозі / М. М. Лісовий, О. П. Таран, О. С. Дем’янюк // Мікробіологічний журнал. - 2018. - Т. 80, № 3. - С. 90-102. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2018_80_3_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Лісовий Микола Михайлович (біологічні науки)
  • Таран Оксана Петрівна (1966–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського