Пирог Т. П. 
Вплив двовалентних катіонів на синтез поверхнево-активних речовин Nocardia vaccinii ІМВ В-7405 з високою антимікробною та антиадгезивною активністю / Т. П. Пирог, Л. В. Никитюк, Т. А. Шевчук // Мікробіологічний журнал. - 2017. - Т. 79, № 5. - С. 13-22. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2017_79_5_3
Мета роботи - дослідження впливу двовалентних катіонів на НАДФ-залежну глутаматдегідрогеназну активність (ключовий фермент біосинтезу поверхнево-активних аміноліпідів у Nocardia vaccinii ІМВ B-7405) з наступною відповідною модифікацією складу поживного середовища для синтезу поверхнево-активних речовин (ПАР) з високою антимікробною та антиадгезивною активністю. НАДФ-залежну глутаматдегідрогеназну активність (КФ 1.4.1.4) у безклітинному екстракті аналізували за утворенням глутамату під час окиснення НАДФН за 340 нм. ПАР екстрагували з супернaтанту культуральної рідини сумішшю хлороформу і метанолу (2:1). Антимікробні щодо бактерій та дріжджів властивості ПАР визначали за показником мінімальної інгібуючої концентрації (МІК). Кількість адгезованих клітин мікроорганізмів визначали за допомогою спектрофотометричного методу. Встановлено, що за наявності 5 - 10 мМ катіонів кальцію у безклітинному екстракті N. vaccinii ІМВ B-7405 НАДФ-залежна глутаматдегідрогеназна активність підвищувалася в 1,3 - 1,7 разу у порівнянні з такою без Ca<^>2+. Збільшення в середовищі культивування штаму ІМВ B-7405 концентрації <$Eroman {CaCl sub 2 ~times~2H sub O}> з 0,1 до 0,4 г/л супроводжувалося підвищенням НАДФ-залежної глутаматдегідрогеназної активності у 1,5 разу, а також посіпенням антимікробної і антиадгезивної активності синтезованих ПАР. Мінімальна інгібуюча концентрація щодо деяких бактерій і дріжджів поверхнево-активних речовин, синтезованих у середовищі з підвищеним вмістом Ca<^>2+, була у 1,8 - 13 разів, а адгезія тест-культур на абіотичних поверхнях, оброблених такими ПАР, - у середньому на 7 - 39 % нижчою у порівнянні з показниками, встановленими для ПАР, утворених на базовому середовищі. Висновки: одержані результати засвідчують можливість регуляції антимікробної та антиадгезивної активності мікробних ПАР зміною у середовищі культивування продуцента вмісту катіонів - потенційних активаторів і/або інгібіторів ключових ферментів біосинтезу компонентів ПАР, відповідальних за дані біологічні властивості.
  Повний текст PDF - 329.864 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пирог Т.
  • Никитюк Л.
  • Шевчук Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пирог Т. П. Вплив двовалентних катіонів на синтез поверхнево-активних речовин Nocardia vaccinii ІМВ В-7405 з високою антимікробною та антиадгезивною активністю / Т. П. Пирог, Л. В. Никитюк, Т. А. Шевчук // Мікробіологічний журнал. - 2017. - Т. 79, № 5. - С. 13-22. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2017_79_5_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пирог Тетяна Павлівна (біологічні науки)
  • Шевчук Тетяна Андріївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського