Наукова періодика України Microbiological journal


Патика М. В. 
Особливості формування просторово-функціональної структури мікробного біому ґрунту та його активність за трансформації рослинних решток / М. В. Патика, О. Ю. Колодяжний, І. І. Ібатуллін, Т. І. Патика, Ю. П. Борко // Мікробіологічний журнал. - 2017. - Т. 79, № 5. - С. 91-104. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2017_79_5_10
Мета роботи - комплексна оцінка впливу способів внесення соломи злакових культур на формування просторово-функціональної структури мікробного угруповання грунту та вивчення "корового" метагеному прокаріот, що беруть участь у трансформації рослинних решток у грунті. Чисельність мікроорганізмів по профілю грунту визначали за допомогою методу посіву грунтових суспензій на агаризовані поживні середовища. Аналіз метагеномного складу та філотипової структури прокаріотного комплексу виконували за методом T-RFLP. Активність функціонування мікробного угруповання визначали за швидкістю емісії CO2, та залишковим вмістом соломи у грунті - за флотаційним методом. Фенологічні спостереження за ростом і розвитком рослин здійснювали за методиками держкамісії з сортовипробування. Вивчено вплив способів внесення соломи на особливості формування мікробного біому по грунтовому профілю та його функціональну структуру. За результатами фрактального аналізу показано розподіл чисельності мікроорганізмів у профілі грунту. Проаналізовано метагеномний склад прокаріотного комплексу, що формується під час трансформації органічної речовини в грунті. Визначено біометричні параметри росту рослин ячменю у вегетаційному досліді, які демонструють ефективність формування рослинно-мікробної взаємодії на фоні мінерального живлення. Висновки: внесення соломи в грунт як органічного добрива має сприятливий ефект на формування мікробного угруповання та підвищення його функціональної активності. Суттєве збільшення філотипового різноманіття метагеному прокаріот у разі внесення соломи на глибину 0 - 5 см відбувалось за рахунок представників філи Proteobacteria, що свідчить про активну їх участь у процесі трансформації органічних речовин. Встановлено позитивний вплив препарату Екстракон щодо пришвидшення трансформації внесеної соломи та покращання формування рослинно-мікробної взаємодії.
  Повний текст PDF - 1.46 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Патика М.
  • Колодяжний О.
  • Ібатуллін І.
  • Патика Т.
  • Борко Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Патика М. В. Особливості формування просторово-функціональної структури мікробного біому ґрунту та його активність за трансформації рослинних решток / М. В. Патика, О. Ю. Колодяжний, І. І. Ібатуллін, Т. І. Патика, Ю. П. Борко // Мікробіологічний журнал. - 2017. - Т. 79, № 5. - С. 91-104. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2017_79_5_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Патика Микола Володимирович (біологічні науки)
  • Колодяжний Олександр Юрійович (біологічні науки)
  • Патика Тетяна Іванівна (біологічні науки)
  • Борко Юлія Петрівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського