Наукова періодика України Microbiological journal


Kyrychenko A. 
Typing of Plum pox virus isolates in the central Ukraine / A. Kyrychenko, I. Shcherbatenko, I. Antipov, K. Hrynchuk // Мікробіологічний журнал. - 2017. - Т. 79, № 3. - С. 115-124. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2017_79_3_13
Навесні 2016 р. в трьох регіонах Центральної України - Черкасах, Києві та Яготині авторами виявлено фруктові дерева сливи та груші з симптомами ураження, характерними для карантинного патогена - вірусу шарки сливи (Plum pox virus, PPV), а також дерева вишні з симптомами ураження вірусом мозаїки яблуні (Apple mosaic virus, ApMV), патогенним для більше, ніж 65 видів рослин родини Розоцвітих. Мета роботи - провести діагностику, ідентифікацію та молекулярний аналіз вірусів, що викликають виявлені симптоми ураження фруктових дерев в центральній частині України. Тотальну РНК, екстраговану з листків інфікованих і здорових рослин, використовували для одержання кДНК за допомогою відомих ПЛР праймерів, а також власних праймерів, розроблених за програмою "Primer3". Ампліфіковані фрагменти ДНК гена Cp українських ізолятів вірусу секвенували за методом Sanger і порівнювали з аналогічними сиквенсами з генетичної бази GeneBank. Для порівняльного та молекулярного аналізу ізолятів вірусів використовували комп'ютерні програми BLAST, MultAline та MEGA 6, а також низку власних коротких програм (утиліт), вузько спеціалізованих для конкретних задач аналізу сиквенсів. Праймери, розроблені для типування PPV, виявились ефективними для виявлення та молекулярної діагностики цього вірус)і в трьох регіонах Центральної України. За допомогою цих праймерів 3 ізоляти PPV-D (seql, seq2, seq3) було виділено з груш у Черкасах (seq1), а також із слив в Яготині (seq2) та Києві (seq3). За порівнянням сиквенсів 181-нуклеотидних фрагментів гена Cp ізоляти seq2 і seq3 виявились ідентичними між собою і близько спорідненими й з ізолятом seq1. Виділені українські ізоляти мають високу ідентичність (95 - 99,4 %) з усіма 33-ма ізолятами PPV-D з різних країн світу і різних рослин-хазяїв, протестованими авторами. 181-нуклеотидні сиквенси 33-х ізолятів містять 30 замін нуклеотидів відносно сиквенсу seq1. Переважна більшість замін (27 з 30) є синонімічними і не викликають заміщень амінокислот у вірусних білках. Ізоляти PPV-D утворюють 6 груп представників з однаковими замінами нуклеотидів, що нагадує гомологічні серії спадкової мінливості морфологічних ознак, відкриті Н. І. Вавиловим. Висновки: розроблені праймери виявились ефективними для детекції ізолятів PPV-D з рослин груш і слив у трьох регіонах Центральної України. Наявність PPV в Черкаській області вперше виявлено. Одержані дані є важливими для розуміння епідеміологічної ролі цього вірусу. Виявлені групи ізолятів PPV з однаковими замінами нуклеотидів нагадують серії однакових морфологічних ознак, відкриті Н. І. Вавиловим і являють інтерес для з'ясування молекулярних основ детермінації гомологічних серій спадкової мінливості та паралельних мутацій.
  Повний текст PDF - 962.977 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Kyrychenko A.
  • Shcherbatenko I.
  • Antipov I.
  • Hrynchuk K.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Kyrychenko A. Typing of Plum pox virus isolates in the central Ukraine / A. Kyrychenko, I. Shcherbatenko, I. Antipov, K. Hrynchuk // Мікробіологічний журнал. - 2017. - Т. 79, № 3. - С. 115-124. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2017_79_3_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кириченко Ангеліна Миколаївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського