Наукова періодика України Microbiological journal


Грабова Г. Ю. 
Екзометаболіти штаму Bacillus amyloliquefaciens subsp. plantarum ІМВ В-7524 з рістстимулювальною активністю / Г. Ю. Грабова, І. В. Драговоз, Н. О. Леонова, А. М. Остапчук, Л. В. Авдєєва // Мікробіологічний журнал. - 2017. - Т. 79, № 2. - С. 67-77. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2017_79_2_8
Мета роботи - визначити якісний та кількісний склад екзометаболітів штаму Bacillus amyloliquefaciens subsp. plantarum ІМВ B-7524, що зумовлюють його рістстимулювальну активність. У роботі було засосовано методи: мікробіологічні, фізіологічні, фізико-хімічні: спектроденситометрична тонкошарова хроматографія, рідинна хромато-мас-спектрометрія. Встановлено, що супернатант культуральної рідини штаму B. amyloliquefaciens subsp. plantarum ІМВ B-7524 за розведення у 200 та більше разів стимулює схожість насіння та накопичення біомаси рослинами озимої пшениці. За результатами специфічного біотестування встановлено, що такий ефект забезпечується речовинами з ауксиновою, цитокініновою та гібереловою активностями. Показано, що їх вмісту культуральній рідині становить 42, 70,5 та 341,9 мкг/г абсолютно сухої біомаси відповідно. Також серед екзометаболітів досліджуваного штаму виявлено абсцизову кислоту. Висновки: рістстимулювальна активність дослідженого штаму бацил зумовлена присутністю фітогормонів-стимуляторів у складі екзометаболітів: ауксинів, цитокінінів, гіберелінів, які можуть відігравати певну роль в індукції захисних реакцій рослин.Виділено й ідентифіковано штам B. amyloliquefaciens subsp. plantarum ІМВ В-7524, охарактеризовано його антагоністичну, елісіторну та фітостимулювальну активності, досліджено природу екзометаболітів, що їх зумовлюють. Уперше показано, що висока антагоністична активність зазначеного штаму зумовлена здатністю синтезувати ліпопептидні антибіотики, що відносяться до родин фенгіцинів та ітуринів. Поглиблено відомості про участь ліпопептидних антибіотиків у захисті рослин від фітопатогенних мікроміцетів. Показано, що ці сполуки зменшують розвиток хвороб рослин не лише завдяки своїм фунгіцидним властивостям, але і шляхом індукції захисних реакцій рослин, що підтверджується зменшенням площі ураженої збудником гельмінтоспоріозу поверхні листків і підвищенням фенілаланін-аммоній-ліазної (ФАЛ) активності у рослинах, оброблених антибіотичними екзометаболітами штаму B. amyloliquefaciens subsp. plantarum ІМВ В-7524. Установлено наявність трьох класів фітогормонів-стимуляторів і гормону з антистресовою активністю - абсцизової кислоти серед екзометаболітів штаму B. amyloliquefaciens subsp. plantarum ІМВ В-7524, що розширює уявлення про гормонсинтезувальні властивості бацил. Зазначено, що визначені гормональні сполуки можуть проявляти не лише фітостимулювальну й антистресову активність, але й брати участь у захисті рослин, прискорюючи час проходження останніми початкових фаз онтогенезу, чутливих до дії патогенів. Показано, що за впливу на рослину комплексу екзометаболітів різноспрямованої дії (антибіотиків, фітогормонів), синтезованих штамом В. amyloliquefaciens subsp. plantarum ІМВ В-7524, відбувається пом'якшення або нівелювання негативного впливу біотичних факторів довкілля, зокрема фітопатогенних мікроміцетів.
  Повний текст PDF - 527.092 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Грабова Г.
  • Драговоз І.
  • Леонова Н.
  • Остапчук А.
  • Авдєєва Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Грабова Г. Ю. Екзометаболіти штаму Bacillus amyloliquefaciens subsp. plantarum ІМВ В-7524 з рістстимулювальною активністю / Г. Ю. Грабова, І. В. Драговоз, Н. О. Леонова, А. М. Остапчук, Л. В. Авдєєва // Мікробіологічний журнал. - 2017. - Т. 79, № 2. - С. 67-77. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2017_79_2_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Грабова Ганна Юліївна (біологічні науки)
  • Драговоз Ігор Володимирович (біологічні науки)
  • Леонова Наталія Осипівна (біологічні науки)
  • Остапчук Андрій Миколайович (біологічні науки)
  • Авдєєва Лідія Василівна (біологічні науки)
  • Авдєєва Лілія Василівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського