Наукова періодика України Microbiological journal


Tugay T. I. 
Adaptation of Microfungi to Chronic Ionizing Radiation. New Facts and Hypotheses / T. I. Tugay, A. V. Tugay // Мікробіологічний журнал. - 2017. - Т. 79, № 1. - С. 76-86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2017_79_1_9
Наведено аналіз сучасних даних щодо адаптації мікроміцетів до хронічного опромінення на екологічному, фізіологічному та біохімічному рівнях. Особливу увагу приділено аналізу адаптивних реакцій мікроміцетів, що зазнали впливу високих доз (150 Гр і 800 Гр) опромінення, і формуванню у них нових радіоадаптивних властивостей: радіотропізму та радіостимуляції. Проаналізовані літературні дані, що стосуються можливих біохімічних механізмів адаптації мікроміцетів до іонізуючого опромінення. Вперше сформульована гіпотеза, яка пояснює механізм реалізації позитивних реакцій мікроміцетів, таких як радіотропізм і радіостимуляція, на дію високих доз іонізуючого опромінення. Одним із механізмів, що лежать в основі позитивного радіотропізму грибів, є їх ріст у напрямку низьких (мікро- і наномолярних) концентрацій перекису водню, які локально формуються під впливом радіації. Гіпотеза базується на даних, які свідчать, що такі низькі концентрації перекису водню створили електричне поле, яке викликає електрохімічні зміни в мембранах грибних апексів, що призводить до їх спрямованого руху до утвореного за дією іонізуючого опромінення перекису водню, який відіграє роль атрактанту і слугує джерелом додаткової енергії для них. Уперше показано, що антиоксидантна активність меланіну у досліджених штамів з радіоадаптивними властивостями Cladosporium cladosporioides і Aspergillus versicolor від 5 до 8 разів вища, ніж у контрольних штамів цих видів. Виявлений факт свідчить про те, що збільшення антиоксидантної активності меланіну є одним з основних механізмів реалізації їх здатності не тільки адаптуватися до значних (150 Гр, 800 Гр) доз радіації, але й позитивно реагувати на них. Обговорено потенційний внесок грибів у регуляцію переміщення радіонуклідів у навколишньому середовищі, а також потенційна та фактична роль грибів у трансформації "гарячих частинок", а також їх можливе використання в біотехнологіях по ремедіації радіоактивно забруднених територій.
  Повний текст PDF - 539.805 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Tugay T.
  • Tugay A.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Tugay T. I. Adaptation of Microfungi to Chronic Ionizing Radiation. New Facts and Hypotheses / T. I. Tugay, A. V. Tugay // Мікробіологічний журнал. - 2017. - Т. 79, № 1. - С. 76-86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2017_79_1_9.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського