Наукова періодика України Microbiological journal


Пирог Т. П. 
Антимікробні властивості поверхнево-активних речовин, синтезованих в різних умовах культивування Acinetobacter calcoaceticus ІМВ В-7241 / Т. П. Пирог, І. В. Савенко, Т. А. Шевчук, Н. В. Крутоус, Г. О. Іутинська // Мікробіологічний журнал. - 2016. - Т. 78, № 3. - С. 2-12. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2016_78_3_2
Мета роботи - дослідження антимікробних властивостей поверхнево-активних речовин (ПАР) Acinetobacter calcoaceticus ІМВ B-7241 залежно від наявності дріжджового автолізату і мікроелементів у складі етанол-, н-гексадекан- і гліцеринвмісних середовищ. Антимікробні щодо бактерій (Escherichia coli IEM-1, Bacillus subtilis БТ-2) та дріжджів (Candida albicans Д-6) властивості ПАР визначали за показником мінімальної інгібуючої концентрації (МІК). ПАР екстрагували з супернатанту культураіьної рідини сумішшю хлороформу і метанолу (2:1). Виключення зі складу середовища культивування A. calcoaceticus ІМВ B-7241 дріжджового автолізату і суміші мікроелементів та заміна їх на сульфат міді і сульфат заліза у середовищі з етанолом і н-гексадеканом, а у середовищі з гліцерином - на хлорид калію, сульфат цинку і сульфат міді супроводжувалися зниженням антимікробних властивостей ПАР. Найефективнішими антимікробними агентами виявилися ПАР, синтезовані на етанолі за наявності дріжджового автолізату і мікроелементів (МІК 9 - 20 мкг/мл), у той час як ПАР, одержані за аналогічних умов культивування на гліцерині і н-гексадекані, інгібували ріст досліджуваних бактерій і дріжджів за вищих (9 - 68 і 27 - 54 мкг/мл відповідно) концентрацій. Показник мінімальної інгібуючої концентрації ПАР, синтезованих у середовищі з етанолом (гліцерином, н-гексадеканом), дріжджовим автолізатом і мікроелементами, корелював з активністю НАДФ-залежної глутаматдегідрогенази - ключового ферменту біосинтезу аміноліпідів (610 +- 30, 395 +- 24, 397 +- 24 <$Eroman {нмоль~cdot~хв sup -1 ~cdot~мг sup -1 }> білка відповідно). Висновки: вища активність НАДФ-залежної глутаматдегідрогенази за умов росту штаму ІМВ B-7241 у середовищі з етанолом (н-гексадеканом), дріжджовим автолізатом та мікроелементами у порівнянні з такою у середовищі з сульфатом заліза і сульфатом міді, а також збільшення активності ферменту за наявності Zn<^>2+ засвідчують можливість посилення синтезу аміноліпідів у разі внесення у середовище з етанолом (н-гексадеканом) катіонів цинку. Одержані дані показують також необхідність досліджень впливу умов культивування продуцента на біологічні властивості синтезованих ПАР.
  Повний текст PDF - 332.57 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Пирог Т.
  • Савенко І.
  • Шевчук Т.
  • Крутоус Н.
  • Іутинська Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Пирог Т. П. Антимікробні властивості поверхнево-активних речовин, синтезованих в різних умовах культивування Acinetobacter calcoaceticus ІМВ В-7241 / Т. П. Пирог, І. В. Савенко, Т. А. Шевчук, Н. В. Крутоус, Г. О. Іутинська // Мікробіологічний журнал. - 2016. - Т. 78, № 3. - С. 2-12. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MicroBiol_2016_78_3_2.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Пирог Тетяна Павлівна (біологічні науки)
  • Шевчук Тетяна Андріївна (біологічні науки)
  • Іутинська Галина Олександрівна (1946–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського