Наукова періодика України Мікробіологія і біотехнологія


Семенець А. С. 
Вплив антибіотиків на біоплівки штамів Pseudomonas aeruginosa з різним рівнем вмісту циклічного дигуанозинмонофосфату / А. С. Семенець, М. Б. Галкін, Б. М. Галкін, Т. О. Філіпова // Мікробіологія і біотехнологія. - 2017. - № 3. - С. 33-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2017_3_5
Мета роботи - встановлення впливу антибіотиків на процес утворення та зрілу біоплівку штамів P. aeruginosa з різними рівнями вмісту циклічного дигуанозинмонофосфату (цикло-ди-ГМФ). Як тест-мікроорганізми використовували штами P. aeruginosa PA01, P. aeruginosa PA01 wspF (підвищений вміст цикло-ди-ГМФ) і P. aeruginosa PA01 pJN2133 (знижений вміст цикло-ди-ГМФ). Культивування проводили у пробірках у разі визначення мінімальних інгібувальних концентрацій (МІК) антибіотиків або у 96-лункових плоскодонних планшетах Nuclon у середовищі LB за <$E37~symbol Р roman C> впродовж 24 год під час дослідження утворення біоплівки. Для оцінки впливу досліджуваних антибіотиків на зрілу біоплівку їх додавали в лунки через добу після початку інкубації, видаляючи попередньо планктонні клітини. Кількість планктонних клітин оцінювали спектрофотометрично, масу біоплівки - за методом забарвлення кристалічним фіолетовим. Після попередньої оцінки чутливості штамів до широкого спектру антибіотиків за диско-дифузійним методом Кірбі - Бауера для вивчення було відібрано стрептоміцин, ципрофлоксацин та цефепім, чутливими до яких виявилися усі досліджувані штами. Мінімальні інгібувальні концентрації ципрофлоксацину і стрептоміцину були однаковими для усіх штамів P. aeruginosa і становили 0,15 та 10 мкг/мл, відповідно. Більш чутливим до цефепіму виявився штам P. aeruginosa PA01 pJN2133 (МІК 12,5 мкг/мл). МІК цього антибіотику для двох інших штамів становила 20 мкг/мл. За додавання антибіотиків на початку культивування усі вони ефективно знижували кількість планктонних клітин (на 70 - 90 %) і масу біоплівок (на 40 - 70 %). При цьому не було встановлено відмінностей між штамами з різнім вмістом цикло-ди-ГМФ. За впливу на зрілу біоплівку ципрофлоксацин пригнічував утворення клітин персистерів, але знижував масу біоплівки лише у P. aeruginosa PA01 pJN2133. Цефепім і стрептоміцин знижували вміст персистерів лише у концентраціях 5 і 10 мкг/мл і не чинили впливу на біоплівки. Висновки: знижений вміст цикло-ди-ГМФ у клітинах P. aeruginosa підвищує чутливість біоплівок до антимікробних препаратів. Ципрофлоксацин є найбільш перспективним антибіотиком для розробки комбінованих засобів, здатних запобігати утворенню біоплівок псевдомонадами та руйнувати їх.
  Повний текст PDF - 460.658 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Семенець А.
  • Галкін М.
  • Галкін Б.
  • Філіпова Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Семенець А. С. Вплив антибіотиків на біоплівки штамів Pseudomonas aeruginosa з різним рівнем вмісту циклічного дигуанозинмонофосфату / А. С. Семенець, М. Б. Галкін, Б. М. Галкін, Т. О. Філіпова // Мікробіологія і біотехнологія. - 2017. - № 3. - С. 33-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2017_3_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Семенець Анастасія Сергіївна (біологічні науки)
  • Галкін Микола Борисович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського