Наукова періодика України Мікробіологія і біотехнологія


Радченко О. С. 
Зміна деяких біологічних властивостей Stenotrophomonas maltophilia під впливом додецилсульфату натрію / О. С. Радченко, Л. Г. Степура, Ю. М. Юмина, М. О. Борецька, П. П. Зелена // Мікробіологія і біотехнологія. - 2014. - № 1. - С. 53-62. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2014_1_8
Вивчено зміни біологічних властивостей Stenotrophomonas maltophilia під впливом додецилсульфату натрію (ДСН). Фізіолого-біохімічні властивості та чутливість до антибіотиків S. maltophilia вивчено за допомогою мікробіологічного аналізатора Vitek 2 Compact (Biomerieus, Франція), морфологію клітин і світлової (Zeiss Primo Star, Німеччина) та електронної мікроскопії (Jeol 1400, Японія). Показано, що короткотривале (впродовж 1 - 10 пасажів) культивування бактерій S. maltophilia на МПА з синтетичною аніонною поверхнево-активною речовиною (ПАР) ДСН в концентрації 50 мг/л, що наближається до мінімальної інгібувальної (МІК), призводило до зміни низки біологічних показників і властивостей. Бактеріальні клітини вкорочувалися і деформувалися, у цитоплазмі формувалися зони з різною оптичною щільністю, темні та прозорі включення. Деякі фізіолого-біохімічні тести (глутаміл-аріламідаза, кумарат, стійкість до 0/129, виділення меркаптанів, уреаза, асиміляція цитрату натрію і L-малату) давали протилежні результати. МІК дев'яти антибіотиків зростали у 2 рази і більше, а до чотирьох формувалася резистентність. Адгезивні властивості S. maltophilia коливалися залежно від кількості пересівів на середовище з ДСН. Змінені властивості у деяких випадках відновлювалися після десятогого пересіву, що свідчить про певну адаптацію культури до ксенобіотика. Оскільки ДСН і це найрозповсюдженіша аніонна ПАР, яка входить до складу практично усіх засобів косметики і побутової хімії, зміни біологічних властивостей бактерій під її впливом, можуть створювати проблеми для ідентифікації клінічно важливих мікроорганізмів.
  Повний текст PDF - 1.215 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Радченко О.
  • Степура Л.
  • Юмина Ю.
  • Борецька М.
  • Зелена П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Радченко О. С. Зміна деяких біологічних властивостей Stenotrophomonas maltophilia під впливом додецилсульфату натрію / О. С. Радченко, Л. Г. Степура, Ю. М. Юмина, М. О. Борецька, П. П. Зелена // Мікробіологія і біотехнологія. - 2014. - № 1. - С. 53-62. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MiB_2014_1_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Юмина Юлія Михайлівна (біологічні науки)
  • Борецька Марія Олександрівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського