Наукова періодика України Міжнародний ендокринологічний журнал


Grynchuk F. V. 
Comparative characteristic of fibrinolytic activity in case of experimental peritonitis and underlying diabetes mellitus / F. V. Grynchuk, A. F. Grynchuk, V. V. Maksimiuk // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2017. - Т. 13, № 8. - С. 618-623. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2017_13_8_18
Актуальність зумовлена недостатнім вивченням стану фібринолітичних реакцій у разі поєднання цукрового діабету (ЦД) з гострим перитонітом (ГП), що дедалі частіше трапляється в практиці. Мета дослідження - вивчення особливостей фібринолітичної активності у разі ГП, що розвивається на тлі ЦД. 100 білих нелінійних щурів. ГП моделювали черезстравохідною перфорацією шлунка. ЦД моделювали уведенням 1,6 % розчину алоксану. Вивчали сумарну фібринолітичну активність (СФА), неферментаційну (НФА) та ферментаційну (ФФА) фібринолітичну активність плазми крові. Тварин було розподілено на групи: 1-ша - інтактні тварини з моделями ГП, 2-га - тварини з моделями ГП на тлі ЦД. Активність фібринолізу в тварин із моделями ЦД переважала таку в інтактних. Через 6 год з часу моделювання ГП фібринолітична активність зростала. У 1-й групі приріст був меншим. Через 12 год СФА, НФА і ФФА у 2-й групі різко збільшилися і значно переважали. У 1-й групі значуще збільшилася ФФА. Співвідношення НФА/ФФА знижувалось у обох групах. Через 24 год СФА у 1-й групі незначно зросла. У 2-й групі всі показники суттєво збільшилися. Співвідношення НФА/ФФА у 1-й групі зростало, а у 2-й групі знижувалось. Через 48 год СФА і співвідношення НФА/ФФА у 1-й групі практично не змінились. У 2-й групі параметри СФА, НФА і ФФА статистично значуще переважали, а ФФА продовжувала зростати. Висновки: за експериментального ЦД виявлено зростання активності фібринолізу з перевагою ферментаційних механізмів. За експериментального ГП спостерігається активація фібринолізу зі збереженням рівноваги між його ланками впродовж 24 год. Розвиток ГП у тварин з моделями ЦД вже через 6 год суттєво відрізняється кількісними характеристиками фібринолітичної активності плазми крові, що проявляється її надмірним зростанням, розвитком дисбалансу між ланками фібринолізу, неконтрольованим наростанням ФФА з ознаками виникнення синдрому дисемінованого внутрішньосудинного згортання крові через 24 год. Підгрунтям виявлених відмінностей є зміни функціональної активності фібринолітичної системи, зумовлені впливом ЦД, що, окрім змін у системі гемостазу, створює передумови для порушень механізмів активації, міграції та взаємодії ефекторних клітин, процесів проліферації тощо.
  Повний текст PDF - 2.113 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Grynchuk F.
  • Grynchuk A.
  • Maksimiuk V.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Grynchuk F. V. Comparative characteristic of fibrinolytic activity in case of experimental peritonitis and underlying diabetes mellitus / F. V. Grynchuk, A. F. Grynchuk, V. V. Maksimiuk // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2017. - Т. 13, № 8. - С. 618-623. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2017_13_8_18.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського