Наукова періодика України Міжнародний ендокринологічний журнал


Кияк Ю. Г. 
Кальцифікація й апоптоз клітин крові як маркер наявності, тяжкості і прогресування ішемічної хвороби серця у поєднанні з цукровим діабетом 2-го типу: ультраструктурні та цитологічні дослідження / Ю. Г. Кияк, М. А. Когут, О. Ю. Андрушевська, Л. М. Когут, Г. Ю. Кияк, О. Ю. Барнетт // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2016. - № 4. - С. 15-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2016_4_4
Збільшення внутрішньоклітинного вмісту Ca<^>2+ призводить до запуску процесів апоптозу і кальцифікації клітин крові та серцево-судинної системи. Тісний зв'язок між апоптозом клітин крові та їх кальцифікацією надає підстави вважати кальцій важливим маркером та ініціатором цього процесу. Мета роботи - дослідити ультраструктурні зміни та стан клітинного імунітету у пацієнтів з гострим коронарним синдромом (ГКС) і цукровим діабетом (ЦД) 2-го типу і виявити асоціацію між збільшенням внутрішньоклітинного кальцію в еритроцитах та кальцифікацією вінцевих артерій. Обстежено 20 пацієнтів із ГКС у поєднанні з ЦД 2-го типу. Контрольну групу становили 10 осіб. Середній вік пацієнтів - 65,0 +- 5,6 року. Проведено мультиспіральну комп'ютерну томографію; цитологічне визначення солей кальцію в еритроцитах за методом Мак-Гі-Рассела; імунологічні дослідження апоптозу лейкоцитів за допомогою набору ApoLect; електронну мікроскопію для виявлення ультраструктурних ознак апоптозу клітин крові. У пацієнтів з високим і дуже високим індексом кальцифікації вінцевих артерій цитологічно спостерігається наявність в еритроцитах гранул кальцію різної величини і форми, фіолетово-синього забарвлення, анізо- та пойкілоцитоз еритроцитів; імунологічно - збільшення кількості апоптотично змінених і поява некротично змінених клітин крові; характерні також класичні ультраструктурні ознаки апоптозу лейкоцитів. Висновки: наявність ГКС у пацієнтів із ЦД 2-го типу супроводжується активацією процесів апоптозу лейкоцитів, нагромадженням іонів кальцію в еритроцитах, що асоціюється з високим і дуже високим індексом кальцифікації вінцевих артерій. Виявлення таких змін під час дослідження периферичної крові пацієнтів надає змогу вчасно запідозрити загрозу виникнення ішемічної хвороби серця й запобігти розвитку її тяжких ускладнень.
  Повний текст PDF - 1.857 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кияк Ю.
  • Когут М.
  • Андрушевська О.
  • Когут Л.
  • Кияк Г.
  • Барнетт О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кияк Ю. Г. Кальцифікація й апоптоз клітин крові як маркер наявності, тяжкості і прогресування ішемічної хвороби серця у поєднанні з цукровим діабетом 2-го типу: ультраструктурні та цитологічні дослідження / Ю. Г. Кияк, М. А. Когут, О. Ю. Андрушевська, Л. М. Когут, Г. Ю. Кияк, О. Ю. Барнетт // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2016. - № 4. - С. 15-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2016_4_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кияк Юліан Григорович (1946–) (медичні науки)
  • Когут Любомир Миколайович (медичні науки)
  • Кияк Григорій Юліанович (медичні науки)
  • Барнетт Ольга Юліанівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського