Наукова періодика України Міжнародний ендокринологічний журнал


Поворознюк В. В. 
Роль дефіциту та надмірної маси тіла у розвитку вертебрального больового синдрому при системному остеопорозі / В. В. Поворознюк, Т. В. Орлик, Н. І. Дзерович // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2014. - № 8. - С. 13-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2014_8_4
Відомим фактором ризику остеопорозу та переломів є маса тіла, тому її похідне - індекс маси тіла (ІМТ) - внесено до моделі FRAX. Численними дослідженнями доведено зв'язок між індексом маси тіла та ризиком переломів. Мета роботи - вивчення зв'язку й особливостей перебігу вертебрального больового синдрому (БС) в жінок старших вікових груп із системним остеопорозом (СО). Об'єкт дослідження: 1028 жінок у постменопаузальному періоді старше від 50-ти років, розподілених на групи залежно від мінеральної щільності кісткової тканини (МЩКТ) та ІМТ. Наявність та інтенсивність БС оцінювали у грудному та поперековому відділах хребта за допомогою візуально-аналогової шкали. ІМТ вираховували за стандартною формулою на основі вимірювань маси тіла та росту. МЩКТ на рівні поперекового відділу хребта визначалася з використанням двохенергетичного рентгенівського денситометра Prodigy (GE Medicalsystems, Lunar, model 8743, 2005). Статистичний аналіз проводили з використанням параметричних і непараметричних методів. Критичним рівнем значущості під час перевірки статистичних гіпотез вважали p << 0,05. Рівень болю у грудному відділі в пацієнтів із системним остеопорозом та остеопенією на тлі дефіциту маси тіла був вірогідно вищим у порівнянні з відповідним показником у жінок із нормою за МЩКТ. У жінок із СО ІМТ вірогідно негативно корелює з рівнем болю у грудному відділі та збільшує вдвічі ризик болю у цьому відділі у порівнянні з пацієнтами з нормою за МЩКТ (ВР = 2,00; 95 % ДІ 1,23 - 3,27; p = 0,005). Наявність ожиріння на тлі ОП не змінює ризик болю у грудному відділі (ВР = 0,95; 95 % ДІ 0,67 - 1,32; p = 0,75). У жінок з остеопорозом встановлено вірогідно вищий рівень болю у поперековому відділі у групі з ожирінням у порівнянні з групою з нормальною масою тіла. Пацієнтки з остеопорозом і передожирінням мали вірогідно вищий рівень болю у поперековому відділі у порівнянні з відповідною за ІМТ групою жінок із нормою за МЩКТ. ІМТ у жінок із СО не корелює з інтенсивністю болю у поперековому відділі та не змінює ризик його розвитку (ВР = 1,03; 95 % ДІ 0,96 - 1,12; p = 0,39). Висновок: дефіцит маси тіла у жінок старших вікових груп із СО пов'язаний зі збільшенням ризику та вираженості БС у грудному відділі. Надмірна маса тіла сприяє розвитку болю у попереку, проте не впливає на перебіг БС у даному відділі хребта у разі СО.
  Повний текст PDF - 338.38 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Поворознюк В.
  • Орлик Т.
  • Дзерович Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Поворознюк В. В. Роль дефіциту та надмірної маси тіла у розвитку вертебрального больового синдрому при системному остеопорозі / В. В. Поворознюк, Т. В. Орлик, Н. І. Дзерович // Міжнародний ендокринологічний журнал. - 2014. - № 8. - С. 13-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Mezh_2014_8_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Поворознюк Василь Валерійович (медичні науки)
  • Поворознюк Владислав Володимирович (1954–2021) (медичні науки)
  • Орлик Тетяна Василівна (медичні науки)
  • Дзерович Наталія Іванівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського