Наукова періодика України Медицина невідкладних станів


Московко Г. С. 
Нові підходи у лікуванні больового синдрому в попереково-крижовому відділі хребта / Г. С. Московко, О. І. Дацюк, Я. В. Нікітчук, А. В. Костюченко, Н. В. Титаренко // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 7. - С. 26-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_7_7
Біль у попереково-крижовому відділі хребта залишається однією з найбільш актуальних медичних і соціальних проблем. Мета дослідження - оцінити ефективність комбінованого використання трансфорамінальної та каудальної епідуральних блокад для лікування больового синдрому попереково-крижового відділу хребта на тлі дегенеративно-дистрофічних захворювань. Матеріали та методи. У дослідження було включено 228 (85 чоловіків, 143 жінки) хворих із болем у попереково-крижовому відділі хребта віком 52,07 +- 13,95 року, яким було проведено трансфорамінальні епідуральні блокади (n = 114) або каудальні епідуральні блокади (n = 114). Результати. Позитивний ефект був зареєстрований у 150 (65,8 %) випадках. У решти 78 пацієнтів при відновленні больового синдрому до 5 і більше балів за візуальною аналоговою шкалою були виконані повторні процедури загальною кількістю до чотирьох через 4 - 14 днів після першої блокади. Їх розподілили на три групи: у групі 1 пацієнтам повторно проводили трансфорамінальні епідуральні блокади (n = 26), у групі 2 - каудальні епідуральні блокади (n = 26), у групі 3 - комбіноване застосування трансфорамінальної та каудальної епідуральних блокад (n = 26). На початку інтервенції, через 1 годину, 3 тижні та 3 місяці в усіх групах визначали інтенсивність больового синдрому, симптоми натягу (проба Ласега), обсяг активних рухів у поперековому відділі хребта та якість життя (індекс інвалідності Освестрі). Висновки: встановлено, що комбіноване використання трансфорамінальних і каудальних епідуральних блокад є найбільш ефективним методом лікування больового синдрому в попереково-крижовому відділі хребта та пов'язане з позитивною динамікою якості життя пацієнтів. Трансфорамінальні або каудальні епідуральні блокади були також ефективні, але лише в короткостроковій перспективі.
  Повний текст PDF - 313.059 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Московко Г.
  • Дацюк О.
  • Нікітчук Я.
  • Костюченко А.
  • Титаренко Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Московко Г. С. Нові підходи у лікуванні больового синдрому в попереково-крижовому відділі хребта / Г. С. Московко, О. І. Дацюк, Я. В. Нікітчук, А. В. Костюченко, Н. В. Титаренко // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 7. - С. 26-32. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_7_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Московко Геннадій Сергійович (медичні науки)
  • Дацюк Олександр Іванович (медичні науки)
  • Костюченко Андрій Володимирович (медичні науки)
  • Титаренко Наталія Володимирівна (медичні науки)
  • Титаренко Наталія Василівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського