Наукова періодика України Медицина невідкладних станів


Дацюк О. І. 
Патогенетиче значення оксидантного стресу у формуванні післяопераційних когнітивних порушень в отоларингологічних хворих після загальної анестезії з використанням керованої гіпотензії / О. І. Дацюк, Р. А. Бондар, А. В. Костюченко, Н. В. Титаренко // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 6. - С. 72-77. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_6_13
Незважаючи на велику кількість досліджень, присвячених проблемі постопераційних когнітивних розладів у пацієнтів, які перенесли загальну анестезію, питання патогенетично обгрунтованого вибору методів корекції когнітивних порушень у доопераційному періоді залишається суперечливим. Мета дослідження - вивчення особливостей вільнорадикальних процесів в отоларингологічних пацієнтів, яким проводились оперативні втручання під загальною анестезією з використанням керованої гіпотензії, та аналіз їх значення у патогенезі післяопераційних когнітивних порушень. Здійснено проспективне дослідження за участю 33 хворих (19 чоловіків, 14 жінок), яким було проведено отоларингологічні втручання під загальною анестезією із контрольованою гіпотензією. Середній вік становив <$E45,24~symbol С~15,46> року. Клінічне дослідження проводили з використанням низки нейрофізіологічних тестів (тест П'єрона - Рузера, коректурна проба Бурдона, тест Лурія, тест Равена). Динаміку окиснювального процесу оцінювали за сироватковими рівнями протеїнів карбонільних груп, дієнових кон'югат, малондіальдегіду, протеїнів SH-групи, даними активності супероксиддисмутази. Рівень інтерлейкіну-18 і вміст нейронспецифічної єнолази в сироватці визначали за імуноферментним методом. Статистичний аналіз було проведено з використанням статистичного пакета SPSS 20 (SPSS Inc.). З'ясовано, що загальна анестезія у поєднанні з фармакологічно контрольованою гіпотензією сприяє розвитку постопераційних когнітивних розладів, що проявляються зниженою концентрацією й увагою (за даними тесту П'єрона - Рузера та коректурної проби), зменшенням рівня й обсягу короткої пам'яті за даними тесту Лурія в ранній постопераційний період, а також суттєвим збільшенням сироваткового рівня нейронспецифічної єнолази після операції (p << 0,05). Одержані дані вказують, що у пацієнтів після загальної анестезії за умов керованої гіпотензії має місце порушення оксидантної рівноваги, що характеризується збільшенням синтезу вільних радикалів із вірогідним зростанням рівнів карбонільних груп протеїнів, дієнових кон'югат і малонового діальдегіду у крові (p << 0,001), а також порушеннями антиоксидантного потенціалу зі зниженням активності супероксиддисмутази та рівнів SH-груп протеїнів. У пацієнтів із постопераційними когнітивними розладами відзначено найбільш несприятливі відмінності в оксидантному статусі: рівні карбонільних груп протеїнів, дієнових кон'югат і малонового діальдегіду в крові були більшими на 20,7; 16,2 і 30,2 % відповідно, у той же час рівень антиоксидантного захисту знизився на 33,2 %, а вміст протеїнів SH-групи на 6,7 % у порівнянні з пацієнтами без ознак постопераційних когнітивних розладів. Висновки: зміни в оксидантному статусі являють собою одну з патогенетичних ланок розвитку постопераційних когнітивних розладів у хворих отоларингологічного профілю, яким було проведено загальну анестезію з контрольованою гіпотензією.
  Повний текст PDF - 1.116 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дацюк О.
  • Бондар Р.
  • Костюченко А.
  • Титаренко Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дацюк О. І. Патогенетиче значення оксидантного стресу у формуванні післяопераційних когнітивних порушень в отоларингологічних хворих після загальної анестезії з використанням керованої гіпотензії / О. І. Дацюк, Р. А. Бондар, А. В. Костюченко, Н. В. Титаренко // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 6. - С. 72-77. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_6_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дацюк Олександр Іванович (медичні науки)
  • Костюченко Андрій Володимирович (медичні науки)
  • Титаренко Наталія Володимирівна (медичні науки)
  • Титаренко Наталія Василівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського