Наукова періодика України Медицина невідкладних станів


Сурков Д. М. 
Гіпоксично-ішемічна енцефалопатія в доношених новонароджених: сучасний стан проблеми / Д. М. Сурков // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 3. - С. 32-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_3_8
Подано огляд літератури щодо гіпоксично-ішемічної енцефалопатії (ГІЕ), яка розвивається у немовлят після перенесеної перинатальної ішемії. Вона залишається суттєвою проблемою інтенсивної терапії в новонароджених у зв'язку з високим рівнем смертності й неврологічної інвалідності з дитинства, незважаючи на досягнуті певні успіхи щодо діагностики, моніторингу й методів лікування. Головною метою терапії треба вважати забезпечення церебральної перфузії й запобігання вторинним пошкодженням нейронів, у тому числі розвитку апоптозу. Серед методів дослідження й моніторингу стану центральної нервової системи у немовлят провідну роль відіграють: нейросонографія з допплерівським визначенням патернів мозкового кровотоку, моніторинг NIRS у поєднанні з амплітудно-інтегрованою електроенцефалографією. На сьогодні єдиним методом інтенсивної терапії з доведеною нейропротективною дією залишається терапевтична гіпотермія <$E33~-~35~symbol Р roman C> протягом 72 год. Її ефективність поки що залишається недостатньою: вона знижує частку поєднаного результату "смерть/тяжке порушення неврологічного розвитку" з 65 до 40 - 50 %, тому тривають активні пошуки методів лікування, які б могли покращити наслідки помірної і тяжкої ГІЕ. Щодо респіраторної підтримки перспективним є застосування Neurally Adjusted Ventilatory Assist. До сьогодні не розв'язано питання про ідеальний розчину для відновлення дефіциту об'єму циркулюючої крові у новонароджених. Кристалоїди через низький волемічний коефіцієнт мають нестійкий вплив на серцевий викид. Використання альбуміну обмежене через порушене проникнення гематоенцефалічного бар'єра за ГІЕ. Розглянуто можливість використання 6 % гідроксіетилкрохмалю 130/0,42, оскільки останні дослідження не продемонстрували додаткових ризиків у порівнянні із застосуванням кристалоїдів. Основним препаратом кардіотропної дії поки що вважається допамін, проте декілька робіт доводять переваги добутаміну щодо його впливу на системну та церебральну гемодинаміку. Пошук інших лікарських засобів для вторинної нейропротекції поки що показав певні результати щодо еритропоетину, але кількість досліджуваних випадків невелика. Інші препарати знаходяться переважно на стадії доклінічних і клінічних досліджень I і II фази.
  Повний текст PDF - 900.498 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сурков Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сурков Д. М. Гіпоксично-ішемічна енцефалопатія в доношених новонароджених: сучасний стан проблеми / Д. М. Сурков // Медицина невідкладних станів. - 2019. - № 3. - С. 32-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2019_3_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сурков Денис Миколайович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського