Наукова періодика України Медицина невідкладних станів


Назаренко І. І. 
Визначення психологічної підготовленості медичних працівників мобільного госпіталю медицини катастроф до дії надзвичайної ситуації / І. І. Назаренко, В. П. Печиборщ, В. І. Іванов, О. В. Мазуренко // Медицина неотложных состояний. - 2018. - № 8. - С. 56-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2018_8_10
Мета роботи - визначити психологічний стан та оцінити професійну адаптацію фахівців бригади постійної готовності служби медицини катастроф за умов роботи взоні надзвичайної ситуації (НС). На основі методу дескриптивної статистики анкетування 51 медичного працівника спеціалізованої бригади постійної готовності служби медицини катастроф Міністерства охорони здоров'я України, які брали участь у роботі мобільного госпіталю в міжнародній місії - подоланні наслідків землетрусу в Ісламській Республіці Пакистан (2005 р.), проведено ретроспективний аналіз анкетних даних оцінки впливу стрес-факторів на психологічний стан фахівців до та після участі в ліквідації наслідків НС. За результатами анкетних даних опитування медичних працівників встановлено, що при виконанні професійних обов'язків більшість респондентів (від 75 %) розраховувала на власний досвід та професіоналізм та за своєю реакцією мала мобілізаційний психотип та інтернальний локус контролю; залежно від умов оточуючого середовища рівень власної безпеки був оцінений кожним спеціалістом індивідуально - 66,7 % у жінок та 89,7 % у чоловіків і залежав від особистого досвіду та сприйняття подій, що відбувалися; успішність виконання професійних обов'язків залежно від стійкості індивідуальних і групових установок та необхідності групової взаємодії в умовах НС підтвердили 91,6 % жінок та 94,8 % чоловіків, але наприкінці роботи мобільного госпіталю емоційний негативний стрес частіше впливав на активізацію психологічних процесів і провокував виникнення конфліктних ситуацій у 75 % жінок та 94,8 % чоловіків; після участі в роботі госпіталю в зоні НС втому відчували майже всі співробітники мобільного госпіталю - 91,7 % жінок та 89,7 % чоловіків, сум - 50 % жінок та 66,7 % чоловіків, беззахисність - 41,7 % жінок та 20,5 % чоловіків, тривогу відмічали 100 % жінок та 74,4 % чоловіків, нічні страхіття були зафіксовані в 41,7 % жінок та 18 % чоловіків, відчуття депресії "періодично" відмічали 58,3 % жінок та 25,6 % чоловіків й "завжди" - 16,6 % жінок та 12,8 % чоловіків. Висновки: в умовах НС природного характеру в багато разів зростають навантаження на психіку людини, змінюються її емоційні та поведінкові реакції, що загалом призводить до виникнення порушень психічного здоров'я, а також до зниження рівня функціонально-соматичних резервів організму. Системна діагностика та оцінка впливу стрес-факторів внаслідок НС на психологічний стан та професійну адаптацію фахівців мобільного госпіталю вказують на те, що в медичних працівників відмічається виражена емоційна напруженість та наявність факторів дезадаптації.
  Повний текст PDF - 483.002 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Назаренко І.
  • Печиборщ В.
  • Іванов В.
  • Мазуренко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Назаренко І. І. Визначення психологічної підготовленості медичних працівників мобільного госпіталю медицини катастроф до дії надзвичайної ситуації / І. І. Назаренко, В. П. Печиборщ, В. І. Іванов, О. В. Мазуренко // Медицина неотложных состояний. - 2018. - № 8. - С. 56-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Medns_2018_8_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Печиборщ В'ячеслав Петрович (медичні науки)
  • Мазуренко Ольга Валентинівна (медичні науки)
  • Мазуренко Олег Валентинович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського