Наукова періодика України Металознавство та обробка металів


Уваров В. М. 
Використання штучних нейронних мереж для вирішення трибологічних задач / В. М. Уваров, С. А. Беспалов // Металознавство та обробка металів. - 2019. - № 3. - С. 3-15.
Проведені склерометричні дослідження сталі 40Х після гартування від 860, 1050 <$E symbol Р>C та високого відпуску показали, що з підвищенням температури гартування збільшується середнє значення мікротвердості. На подряпинах виявлено два типи максимумів її значень. До першого типу (T1) належать найближчі один до одного, середня відстань між якими практично не змінюється залежно від температури гартування. До другого (T2) - максимуми з більшим періодом, який збільшується та чіткіше виявляється при зростанні температури гартування. Відзначено, що фактором, який визначає циклічність зміни мікротвердості з періодом T1, є межі зерен та пакетів мартенситу, а з періодом T2 - зростаюча при підвищенні температури гартування нерівномірність розподілу вуглецю. Досліджено вплив температурних умов гартування на зносостійкість сталі 40Х після покращення. Виявлено, що у порівнянні із стандартною термічною обробкою, гартування від 1050 <$E symbol Р>C та високий відпуск підвищує її трибологічні характеристики, а також знижує інтенсивність зношування контртіла. Показано, що в покращених зразках, загартованих від 860 <$E symbol Р>C, руйнування контактуючих поверхонь відбувається за механізмами відколювання та гладкого розшаровування з пластичною деформацією. Підвищення температури гартування до 1050 <$E symbol Р>C з високим відпуском змінює характер деструкції поверхні контактної взаємодії. На ній з'являються ділянки, мікроструктура яких під час тертя у порівнянні з оточуючим об'ємом чинить значно більший опір руйнуванню. Проаналізовано структурно-геометричні параметри, що характеризують шорсткість та несучу спроможність поверхні контактної взаємодії. Виявлено, що підвищення температури гартування до 1050 <$E symbol Р>C сприяє зниженню її шорсткості та збільшенню опорної кривої поверхні, яка характеризує її несучу здатність. Показано можливість застосування штучних нейронних мереж для прогнозування трибологічних властивостей конструкційних сталей.
165
    Зміст випуску     Цитування публікації

Повний текст публікації буде доступним після 01.10.2024 р., через 165 днів


Цитованість авторів публікації:
  • Уваров В.
  • Беспалов С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Уваров В. М. Використання штучних нейронних мереж для вирішення трибологічних задач / В. М. Уваров, С. А. Беспалов // Металознавство та обробка металів. - 2019. - № 3. - С. 3-15..

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Беспалов Сергій Анатолійович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського