Наукова періодика України Металургійна та гірничорудна промисловість


Дворецький А. І. 
Вплив уранової промисловості на стан довкілля та населення / А. І. Дворецький, В. І. Ляшенко, Ф. Ф. Топольний, Г. Д. Коваленко // Металургійна та гірничорудна промисловість. - 2018. - № 4. - С. 99-109. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MGRP_2018_4_17
Мета роботи - надати оцінку впливу уранової промисловості на стан довкілля та населення на основі розробки та впровадження інженерно-технічних рішень і заходів щодо зменшення gamma-випромінювання та концентрації радону у приміщеннях, виконання екологічної та соціально-побутової реабілітації забрудненої території, житлових будинків, об'єктів соціальної сфери та населення, що мешкає в зоні впливу, для підвищення екологічної безпеки довкілля та населення, мінімізації негативного впливу радіаційних та інших факторів. Використано радіометричні методи (вимірювання експозиційної дози та інтенсивності gamma-випромінювання, вимірювання радіоактивності gamma- і beta-випромінювання, вимірювання потужності експозиційної дози gamma-випромінювання, визначення потужності поглиненої дози gamma-випромінювання у повітрі, аналіз природних радіонуклідів (ПРН); статистичний і математичний методи дослідження з використанням комплексного системного підходу. Радіоекологічні дослідження включали: вимірювання потужності експозиційної дози (ПЗД) gamma-випромінювання за мережею 100 х 100 м і 20 х 10 м (пішохідна gamma-зйомка) в обсязі 40 км<^>2; аналіз фунтів на вміст радіонуклідів; відбір проб води на вміст радію та урану; визначення сумарної alpha- і beta-активності грунтів; визначення концентрації радону в житлових приміщеннях. Показано роль спеціалістів різних органів державної влади та місцевого самоврядування у розв'язанні вищезгаданих завдань для регіонів, що знаходяться в зоні впливу гірничо-металургійних комбінатів з видобутку та первинної переробки уранових руд. Встановлено, що перевищення нормативного рівня еквівалентної рівноважної концентрації радону 50 Бк/м<^>3 в окремих приміщеннях, зумовлене його виділенням з простору під підлогою та каналів введення зовнішньої теплової та водопровідної мереж, внутрішніх каналів розподілу тепломереж. Доведено, що засипка каналу теплової мережі із зовнішнього боку будівлі шаром глини на глибину 1 м і його ущільнення, герметизація введення теплової та водопровідної мереж через фундамент будівлі та бетонування приямка зменшують об'ємну активність радону у приміщенні у 5 - 6 разів. Наведено досвід щодо підвищення радіаційного та соціального захисту населення м. Жовті Води, яке мешкає в зоні впливу об'єктів уранової промисловості.
  Повний текст PDF - 782.054 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дворецький А.
  • Ляшенко В.
  • Топольний Ф.
  • Коваленко Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дворецький А. І. Вплив уранової промисловості на стан довкілля та населення / А. І. Дворецький, В. І. Ляшенко, Ф. Ф. Топольний, Г. Д. Коваленко // Металургійна та гірничорудна промисловість. - 2018. - № 4. - С. 99-109. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/MGRP_2018_4_17.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дворецький Анатолій Іванович (географічні науки)
  • Ляшенко Василь Іванович (геологічні науки)
  • Ляшенко Валерій Іванович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського