Наукова періодика України Проблеми кріобіології і кріомедицини


Віценя Т. І. 
Вплив розміру експлантів та фітогормонального складу живильного середовища на відновлення меристем часнику після кріоконсервування методом вітрифікації / Т. І. Віценя, Т. В. Івченко, Н. О. Шевченко, Т. Ф. Стрибуль // Проблемы криобиологии и криомедицины. - 2015. - Т. 25, № 1. - С. 3-12 . - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/KrioBiol_2015_25_1_3
Дослідження впливу розмірів експлантів та складу живильного середовища на морфометричні показники деконсервованих меристем часнику надасть змогу суттєво оптимізувати методи кріоконсервування для створення колекції його сортів у низькотемпературному банку. Апекси піддавали дегідратації розчином, що вітрифікується (1М сахарози + 2М гліцерину + 2,5М етиленгліколю на сольовому середовищі Мурасіге-Скуга) протягом 120 хв, розміщували у поліпропіленові контейнери та занурювали у рідкий азот. Відігрів здійснювали у водяній бані з температурою <$E40~symbol Р roman C>, відмивали від кріопротекторів дворазовим перенесенням на живильне середовище з 0,3М сахарози. Показано, що досліджений розчин є нетоксичним для меристем часнику та надає змогу одержувати високий рівень життєздатності. Після кріоконсервування за допомогою методу вітрифікації меристем часнику ярого сорту "Мануйлівський" кількість регенерованих рослин сягала (<$E56,3~symbol С~11,2>) %, а озимого сорту "Дюшес" - (<$E44,8~symbol С~3,7>) %. Для культивування кріоконсервованих меристем часнику як фітогормону доцільно використовувати кінетин у концентрації 0,5 мг/л. Показано, що після кріоконсервування за методом вітрифікації найбільшу життєздатність мають меристеми часнику розміром 2 - 3 мм (60 - 70 %). Більші за розміром меристеми (3,5 - 4 мм) мають високий регенеративний потенціал, але низьку життєздатність (менш ніж 25 %). У менших за розміром меристем (1 - 1,5 мм) знижені показники життєздатності (30 - 47 %) та регенеративний потенціал. У меристем розміром 0,5 мм регенеративний потенціал відсутній.
  Повний текст PDF - 405.945 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Віценя Т.
  • Івченко Т.
  • Шевченко Н.
  • Стрибуль Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Віценя Т. І. Вплив розміру експлантів та фітогормонального складу живильного середовища на відновлення меристем часнику після кріоконсервування методом вітрифікації / Т. І. Віценя, Т. В. Івченко, Н. О. Шевченко, Т. Ф. Стрибуль // Проблемы криобиологии и криомедицины. - 2015. - Т. 25, № 1. - С. 3-12 . - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/KrioBiol_2015_25_1_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шевченко Надія Олександрівна (біологічні науки)
  • Шевченко Наталія Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського