Наукова періодика України Клінічна фармація


Бондарєв Є. В. 
Агрегація тромбоцитів під впливом препаратів глюкозаміну гідрохлориду та ацетилсаліцилової кислоти при гострій холодовій травмі / Є. В. Бондарєв, С. Ю. Штриголь, І. А. Зупанець, І. А. Отрішко // Клінічна фармація. - 2017. - Т. 21, № 1. - С. 50-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/KlPh_2017_21_1_10
Загальне та локальне охолодження є широко розповсюдженим фактором впливу довкілля на організм людини. Вплив холоду може виступати як пошкоджуючий фактор, викликаючи розвиток у тканинах деструктивних процесів різного ступеня, що спричиняє комплексну реакцію організму, функціонування якого за умов гіпотермії значною мірою залежить від стану системи крові, зокрема від її реологічних властивостей. Мета роботи - з'ясувати вплив досліджуваних препаратів на стан гемостазу, у тому числі на агрегацію тромбоцитів за умов гострої холодової травми. Дослідження виконано у літній період на білих щурах самцях масою 280 - 320 г (29 щурів), яких утримували за стандартних умов віварію НФаУ відповідно до правил GLP. Вивчено стан агрегації тромбоцитів і ректальну температуру після гострої холодової травми (загального охолодження) у щурів. За використання глюкозаміну-C БХФЗ та глюкозаміну гідрохлориду (Г г/х) вірогідно збільшувалась ректальна температура відносно групи контрольної патології, що свідчить про покращання стану тварин. Ацетилсаліцилова кислота (АСК) викликала загибель 50 % щурів та не впливала на зниження температури. Холодова травма супроводжувалась значним (в 1,7 разу) зростанням ступеня АДФ- та адреналін-індукованої агрегації тромбоцитів та її швидкості в 1,6 - 1,9 разу. Глюкозамін-C БХФЗ та Г г/х вірогідно зменшували ступінь АДФ-індукованої агрегації, не поступаючись АСК, та тенденційно - швидкість цього процесу. Висновки: на відміну від помірного антиагрегантного ефекту глюкозаміну-C БХФЗ та Г г/х на моделі адреналін-індукованої агрегації АСК чинила надмірний ефект, зменшуючи ступінь агрегації в 1,5 разу відносно інтактного контролю, що свідчить про небезпеку кровотеч та обгрунтовує переваги препаратів глюкозаміну як фригопротекторів.
  Повний текст PDF - 258.92 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бондарєв Є.
  • Штриголь С.
  • Зупанець І.
  • Отрішко І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бондарєв Є. В. Агрегація тромбоцитів під впливом препаратів глюкозаміну гідрохлориду та ацетилсаліцилової кислоти при гострій холодовій травмі / Є. В. Бондарєв, С. Ю. Штриголь, І. А. Зупанець, І. А. Отрішко // Клінічна фармація. - 2017. - Т. 21, № 1. - С. 50-56. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/KlPh_2017_21_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бондарєв Євген Вікторович (медичні науки)
  • Штриголь Сергій Юрійович (1963–) (медичні науки)
  • Зупанець Ігор Альбертович (1958–) (медичні науки)
  • Отрішко Інна Анатоліївна (1977–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського